Hírek,  Tech

Űrverseny: Új rakétaindítás próbára teszi Elon Musk dominanciáját

Jeff Bezos űripari cége, a Blue Origin, történelmi mérföldkőhöz érkezett, miután sikeresen pályára állította első rakétáját, a New Glenn-t. A rakéta a floridai Cape Canaveral Space Force Stationről indult útnak, helyi idő szerint 02:02-kor (GMT szerint 07:02). Ez az esemény nem csupán technikai siker, hanem egy újabb lépés a kereskedelmi űrversenyben, amelyben a világ két leggazdagabb embere, Jeff Bezos és Elon Musk áll egymással szemben. Mindkét vállalkozó célja, hogy nagyobb és erősebb rakétákat fejlesszenek, amellyel több műholdat állíthatnak pályára, magán űrállomásokat üzemeltethetnek, és lehetőséget biztosíthatnak az emberek számára, hogy rendszeresen utazhassanak a Holdra.

A sikeres pályára állítást követően Elon Musk, a SpaceX alapítója gratulált Bezosnak, megjegyezve, hogy „Gratulálok az első kísérlet sikeres pályára állításához!” Dave Limp, a Blue Origin vezérigazgatója szintén büszkeségét fejezte ki, mondván, hogy „ma sokat tanultunk, és a következő űrkilövésünk során tavasszal újra megpróbáljuk.” A Blue Origin csapata legyőzte azokat a technikai akadályokat, amelyek korábban a rakéta indítását késleltették, amikor a jégképződés miatt le kellett állítaniuk az indítást. A Cape Canaveral közelében összegyűlt Blue Origin alkalmazottak és a szurkolók ujjongtak, amikor a 98 méter magas rakéta átlépte a Föld légkörét.

Bár a rakéta sikeresen pályára állt, a Blue Origin nem tudta visszahozni a New Glenn fő rakéta motorját, az úgynevezett booster-t az Atlanti-óceánban lévő platformra. A cég remélte, hogy a booster újrahasználható lesz a jövőbeli indításokhoz, de körülbelül 20 percnyi repülés után megerősítették, hogy elvesztették a motort. A Blue Origin eddig küzdött, hogy lépést tartson Musk SpaceX-ével, amely tavaly már 134 rakétát indított. A SpaceX új generációs rakétája, a Starship, még erősebb, és a vállalat a napokban tervezi a hetedik tesztindítását.

A New Glenn rakétát John Glenn, az első amerikai űrhajós után nevezték el, aki több mint 60 éve került Föld körüli pályára. A rakéta erősebb, mint a SpaceX leggyakrabban használt rakétája, a Falcon 9, és nagyobb számú műholdat is képes szállítani. Bezos tervei között szerepel a Project Kuiper megvalósítása is, amely célja, hogy több ezer alacsony Föld körüli műholdat állítson pályára, hogy széles sávú internet szolgáltatást nyújtson. Ez a projekt közvetlen versenybe kerül Musk Starlink szolgáltatásával.

Jeff Bezos 25 évvel ezelőtt alapította a Blue Origin-t, azzal a céllal, hogy „milliók dolgozzanak és éljenek az űrben.” Azóta a vállalat egy kisebb, újrahasználható rakétát, a New Shepardot küldte a Föld légkörének határára. Ez a rakéta már szállított utasokat és hasznos terheket, beleértve magát Bezos-t is, aki 2021-ben utazott az űrbe. Azonban a Blue Origin drámaian elmaradt a SpaceX teljesítményétől, amely tavaly 134 sikeres indítást hajtott végre.

A szakértők szerint a New Glenn rakéta sikeres indítása valós versenyt teremt a két vállalat között, ami végső soron a költségek csökkentéséhez is vezethet. Dr. Simeon Barber, az Egyesült Királyságban működő Open University szakértője úgy véli, hogy a két cég folyamatos kihívások elé állítja egymást, ami még nagyobb előrelépésekhez vezethet az űriparban. A kormányok történelmileg milliárdokat költöttek rakéták építésére és küldetések végrehajtására az űrben, de az amerikai űrügynökség, a NASA egyre inkább eltávolodik a kizárólagos állami finanszírozástól, és óriási szerződéseket kötött magánvállalatokkal rakéták és egyéb űrszolgáltatások biztosítására. Elon Musk SpaceX-e már milliárdokat nyert el űrszerződésekből, és a következő amerikai elnökkel, Donald Trumppal való szoros kapcsolata tovább erősítheti cégét.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx24eg7z7zgo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük