
Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra ajánlja fel
Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben szándékában áll a hatalmas vagyonának 99%-át jótékony célokra adományozni. Gates a saját alapítványán keresztül kívánja felgyorsítani adományozási tevékenységét, és tervei szerint az alapítvány működését 2045-ben befejezi. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökélt vagyok abban, hogy az ‘ő gazdagon halt meg’ ne legyen az egyikük” – írta egy csütörtöki blogbejegyzésében. A 69 éves Gates elmondta, hogy az általa alapított alapítvány eddig már 100 milliárd dollárt (75 milliárd font) fordított egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt költ el, a piaci helyzettől és az inflációtól függően.
Gates a blogbejegyzésében hivatkozott egy 1889-es esszére, amelyet Andrew Carnegie, a híres iparmágnás írt „A vagyon evangéliuma” címmel. Az esszé arra az elvre épít, hogy a gazdag emberek kötelessége visszaadni a társadalomnak a vagyonukat. Gates Carnegie szavait idézve írta: „Aki így gazdagon hal meg, az szégyenletesen hal meg.” Az újabb ígéret a jótékony adományozás felgyorsulását jelenti. Eredetileg ő és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működni fog a haláluk után. Amikor a BBC Newshour műsorában kérdezték erről a változásról, Gates elmondta, hogy húsz év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban képesek kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazán a sürgősségről szól. Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel” – tette hozzá.
A vagyonának 99%-os adományozása még mindig milliárdos státuszt biztosíthat Gates számára, hiszen a Bloomberg adatai szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében megosztott egy idővonalat a vagyonáról, amelyen a jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Gates azt is elmondta, hogy az alapítvány saját vagyonából fogja fedezni a 200 milliárd dolláros adományozást. Gates 1975-ben Paul Allennel közösen alapította meg a Microsoftot, amely domináló erővé vált a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak terén. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, majd 2014-ben a cég elnöki tisztségéről is.
Gates elmondta, hogy a pénz adományozására Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, azonban az alapítvány kritikái szerint Gates jótékony státusát arra használja, hogy elkerülje az adókat, és hogy túlságosan nagy befolyása van a globális egészségügyi rendszerre. A blogbejegyzésében három fő célt emelt ki az alapítvány számára: a megelőzhető betegségek megszüntetését, amelyek anyákat és gyerekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, mint a malária és a kanyaró megszüntetését; valamint a szegénység felszámolását több százmillió ember számára. Gates bírálta az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és Franciaországot, amiért csökkentették a külföldi segélyezési költségvetéseiket. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai folytatni fogják-e a szegény emberek támogatását” – írta. „De egy dolgot garantálhatunk, hogy a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja az emberek és országok erőfeszítéseit, hogy kikerüljenek a szegénységből.”
Továbbá, a Newshour interjú során Gates megemlítette a Mozambikban található Gaza tartomány egyik kórházának lemondott támogatásait, amelyet Donald Trump tévesen azzal vádolt, hogy „pénzt költött a Hamasznak”. Gates csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy ezek a költségcsökkentések nemcsak, hogy téves információn alapultak, hanem súlyos következményekkel járhattak. A Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatói között szerepel, amely a BBC jótékonysági ága, és független a hírszolgáltatásoktól. Gates elmondta, hogy élvezi a vagyonának adományozását, és hogy ez nem fogja elszegényíteni a gyermekeit.

