
A legritkább brit állatfajok veszélyben a fűtüzek miatt
Az Egyesült Királyság egyik legnagyobb természeti kincse, a ritka és védett állatfajok, súlyos veszélybe kerültek az utóbbi hetek heves tűzvészei miatt. A természetvédők figyelmeztetése szerint ezek a tűzvészek nemcsak hogy elpusztítják a helyi élőhelyeket, hanem a már amúgy is fenyegetett fajokat, mint például a hen harrier madarakat és a vízi pocokokat is közelebb sodorják a kihaláshoz. A vízi pocokok, amelyek a leggyorsabban csökkenő emlősfajok közé tartoznak az Egyesült Királyságban, komoly veszélyben vannak a lakóhelyeik elvesztése miatt.
A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet, bejelentette, hogy a Powys-i Abergwesyn közösségben zajló tűzvészek „megsemmisítették az utolsó megmaradt” aranysárkányoknak, az Egyesült Királyság legszebb hegyi madarának szaporodási élőhelyét. Az idei év eddig körülbelül 284 négyzetkilométer, vagyis 110 négyzetmérföld területet égetett fel a tűz, ez nagyobb terület, mint Birmingham városa. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok eddig már közel 1400 tűzvészt kezeltek, és arra kérik az embereket, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek”, valamint jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek.
Ben McCarthy, a National Trust természetvédelmi osztályának vezetője hangsúlyozta, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik” a humán eredetű tűzvészek szempontjából az Egyesült Királyságban. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy a vadon élő állataink lángokban fognak elpusztulni” – mondta. A tűzvészek kialakulásához hozzájárult a rekord alacsony csapadéknak és a szokatlanul magas márciusi hőmérsékletnek a kombinációja. A 2024-es év alacsony tűzeseti száma szintén hozzájárult ahhoz, hogy több növényzet maradt fenn, amely táplálta a tűzvészeket.
Walesben a Coed Cadw, a Woodland Trust, bejelentette, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében egy „pótolhatatlan” atlanti mérsékelt esőerdő sérült meg, amely védett kékharangokat is károsított. Ezt a területet „keltik esőerdőnek” is nevezik, és olyan ritka növények, zuzmók és gombák élnek itt, amelyek fenyegetettek, és még a trópusi esőerdőknél is veszélyeztetettebbek. Angliában a National Trust azt is közölte, hogy több ezer frissen ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moorban, míg Észak-Írország Morne-hegységében a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők „egyszerűen lángokban égtek el”.
A vízi pocokok jövője különösen aggasztó, hiszen már eddig is komoly fenyegetésnek voltak kitéve a lakóhelyeik elvesztése és az amerikai nyércek általi prédálás miatt. Rob Parry, az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) munkatársa elmondta, hogy a vízi pocokok „a leggyorsabban csökkenő emlősök”, és hogy a Wales-i hegyvidék az utolsó menedékük, így ha ezek a területek megégnek, az súlyosan érinti a helyi populációt, és egy lépéssel közelebb kerülünk egy teljes faj kihalásához.
Az INCC figyelemmel kíséri a barnamedvék öt költőpárját is az Amman-völgyben, ahol a tűzvészek hatalmas területeket pusztítottak el. „Pár héttel ezelőtt még bőséges táplálékuk volt a fiókáiknak, most viszont hirtelen eltűnt minden” – mondta Parry. „Nem tudom, hogyan fogják ezt túlélni. A tűzvész egy éjszaka alatt eltünteti a lakóhelyet.” A hen harrier és a búzafújó is veszélyben van, az utóbbiak száma az 1970-es évek óta drámaian csökkent.
Parry hozzátette, hogy a természetvédelmi szervezetek, mint az INCC, a tűzoltóságokkal együttműködnek, hogy figyelemmel kísérjék a kontrollált égéseket és jobban monitorozzák a tűzvészek környezeti hatását. A Welsh kormány nyilvános adatai szerint a dél-walesi tűzvészek több mint felét tavaly regisztrálták. A tűzoltóságok a gyerekeket is bevonják a természetvédelmi munkába, hogy már fiatalon tudatosítsák bennük a tűzvészek káros hatásait. A tűzoltók és a rendőrök az iskolákba látogatnak, hogy bemutassák a gyerekeknek a helyi állatokat és felhívják a figyelmet a tűzvészek által okozott károkra.

