Hírek,  Magazin

XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyház számára

A halál szomorúsága után az új kezdet öröme köszöntött be a Vatikán körüli utcákban, amikor a májusi napfény még éppen a zeniten ragyogott. A Szent Péter tér körüli utcákban hirtelen egy hangos kiáltás hallatszott, amely sokakat meglepett. Az emberek, akik a közeli utcákban tartózkodtak, rémülten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, és azonnal megindultak a szűk sikátorok felé, amelyek a Vatikánhoz vezettek. „Fehér füst, fehér füst!” kiáltották, miközben rohantak a tér felé. Amikor megérkeztek, a Szent Péter-bazilika bal oldalán még mindig ott lebegett a fehér füst, amely az Apostoli Palotából származott, ahol 133 bíboros zárt ajtók mögött szavazott a katolikus egyház új vezetőjének megválasztásáról. Az est fényei átszűrődtek az apostolok szobrai között, a harangok örömteli zúgása töltötte meg a teret, miközben fiatalok és idősek egyaránt a tömegben zsongtak, míg egy csoport nővér kezet fogva próbálta kikerülni a riporter és kamerák kereszttüzét.

Alig három héttel korábban Ferenc pápa áldást adott a tömegre a Szent Péter-bazilika erkélyéről, emlékének súlya még mindig érezhető volt a téren. A legtöbb ember, akivel beszéltek, megemlítette Ferenc pápa nevét, és hangsúlyozták, hogy az új pápa feladata követni az ő példáját. „Most érkeztünk Amerikából” – mondta az egyik nő, Amanda, a BBC-nek. „Olyan, mintha áldás lenne. Mi ezért jöttünk, és itt van.” „Isten időzítése!” viccelődött. Két stílusos, húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem elsírják magukat”. „Történelmi pillanat, őrület” – mondta az egyikük, hozzátéve, hogy reméli, az új pápa legalább olyan jó lesz, mint az elődje. Ez a vélemény sokakban visszhangzott az utolsó percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápát. „Nem számít, honnan származik, csak az a fontos, hogy kövesse Ferenc példáját, és egységet teremtsen mindannyiunk számára” – mondta egy francia nő, miközben öt gyermekét próbálta közelebb terelni a tér elejéhez.

Amikor Dominique Mamberti, a protodeákon megjelent a híres „Habemus Papam” bejelentéssel, a Szent Péter tér telítve volt. A tömeg elhallgatott, amikor Robert Francis Prevost nevét felolvasták. A tudósok számára talán nem volt meglepő, hogy a Chicagóban született, 69 éves bíboros – aki sok éven át misszionáriusként dolgozott Peruban, mielőtt ott püspökké nevezték ki – lehetséges pápaként szerepelt a radaron. Azonban sokan a téren kissé értetlenül néztek, mivel a telefonok nem működtek, így nem tudták azonnal utána nézni – így az első benyomás, amit Leo XIV pápáról szereztek, a díszes erkélyről való bemutatkozására korlátozódott. Látványosan megérintve, fehér és piros miseruhában, magabiztos, bár enyhén akcentussal beszélő olasz nyelven olvasta fel hosszabb beszédét, mint Ferenc pápa 2013-ban tett megjegyzéseit.

„Szeretném, ha ez a békés üdvözlet minden szívhez és családhoz eljutna… és az egész világon élő emberekhez. Legyen veletek a béke” – kezdte az új pápa, miközben a tér újra elcsendesedett. Beszéde más pillanatokban szívélyes tapsot váltott ki, különösen, amikor a „béke” szót kilenc alkalommal említette, és megemlékezett a késő Ferenc pápáról. A spanyol nyelvű szakasz, amelyben Leo XIV megemlékezett perui éveiről, különösen nagy ovációt váltott ki a tér különböző dél-amerikai részeiről. Emellett hangsúlyozta az egység szükségességét, és a végén arra kérte az embereket, hogy imádkozzanak közösen. Amikor elkezdte mondani az „Ave Maria”-t, a térben mély morajlás támadt, ahogy az emberek követték őt, sokan saját nyelvükön imádkoztak.

A tömeg lassan kezdett el távozni a térből. Miközben az emberek elsétáltak, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, boldogan mosolyogva. „Még mindig libabőrös vagyok” – mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia ragályos, csodálatos – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra ez 100%-ban szürreális” – tette hozzá Juan, aki Ecuadorból származik és soha nem járt még a Vatikánban. Amikor megkérdezték, mit remél Leo XIV pápától, azt válaszolta: „Hogy a Szent Lélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian egyesülhetünk a jövőben.” Gemma, aki Róma lakója, elmondta, hogy még soha nem hallotta Robert Prevost nevét, amíg ma reggel Instagramon nem találkozott vele. „A tér reakciója nem volt túl lelkes” – tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki felpörgött volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom” – mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” A tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, papokkal és turistákkal. Párok készítették az utolsó szelfiket a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amely most már megnyílt, Robert Prevost egy pillanatra magánimádságot tartott, majd először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV néven, a 267. pápaként. Az észak-ír katolikus közösség is reagált az új pápa megválasztására, míg a salfordi római katolikus püspök üdvözölte az első amerikai pápa megválasztását. A pápák névváltoztatásának hagyományai miatt Leo XIV testvére, Louis is megjegyezte, hogy semmi sem lesz már ugyanaz az ő kinevezése után. Robert Prevost sok peruvi számára is büszkeség forrása, akik úgy vélik, hogy ő képviseli az országukat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/ckgrwy5pyyjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük