Gazdaság,  Hírek

A BBC leleplezte a gyermekszexuális zaklatást Dél-Afrika illegális bányáiban

Jonathan, aki a dél-afrikai aranybányák egyik elhagyott területén élt és dolgozott hat hónapon keresztül, megdöbbentő részleteket osztott meg a bányákban tapasztalt borzalmakról, különösen a gyerekekkel kapcsolatban. Az ő története rávilágít arra, hogy milyen szörnyűségek zajlanak a föld alatt, ahol sok fiatal kényszerül olcsó munkaerőként dolgozni, sőt, sok esetben szexuális kizsákmányolás áldozatává válnak. Jonathan a közelben lévő országból érkezett Dél-Afrikába, abban a reményben, hogy könnyű pénzre tehet szert a bányákban, amelyek a multinacionális cégek döntései miatt zártak be. Ma, a húszas évei végén járva, félelemmel tölti el, hogy az alvilági bűnbandák bosszúja sújthatja, ha nyilvánosan beszél a tapasztalatairól.

A fiatal férfi elmondása szerint a bányákban, ahol dolgozott, az alacsonyabb korosztályba tartozó fiúk, sok esetben tinédzserek, súlyos visszaélések áldozatai lettek. „Láttam ezeket a gyerekeket a bányában – 15, 17 éves fiatalokat. Mások kihasználták őket, ami kicsit ijesztő volt, és nem éreztem magam kényelmesen emiatt” – mesélte Jonathan. Az idősebb bányászok ígéreteket tettek, hogy aranyat adnak a gyerekeknek cserébe szexuális szolgáltatásokért. „Ha a gyerek kétségbeesett a pénz miatt, hajlandó volt kockáztatni.” A fiatalok gyakran kerestek védelmet a bányászcsapatok között, de a segélyért cserébe sok esetben szexuális szolgáltatásokra is kényszerítették őket.

Makhotla Sefuli, bányakutató és aktivista, megerősítette, hogy a bűnbandák kifejezetten a gyerekeket célozzák meg az illegális bányákban. Sokan közülük szomszédos országokból kerülnek elrablásra és emberkereskedelem áldozatává válnak, hamis ígéreteket kapva a formális bányászatban való elhelyezkedésről. „Amikor Dél-Afrikába érkeznek, elkobozzák az útlevelüket… Közismert, hogy ezek a fiatal fiúk bántalmazás áldozatai” – mondta Sefuli.

A BBC több illegális bányában dolgozó bányásszal is találkozott, akik hasonló visszaélésekről számoltak be. Tshepo, aki nem az igazi nevén szerepel, elmondta, hogy idős férfiak kényszerítették a fiatal fiúkat, hogy szexuális kapcsolatba lépjenek velük a föld alatt. „Néhány esetben pénzért tették. Vannak, akiket kifejezetten e célból toboroznak, mivel anyagi előnyöket ígérnek a szexkereskedelemből” – tette hozzá. Az ilyen traumák mély hatással vannak a gyerekek életére, megváltoztatják a viselkedésüket és bizalmi problémáik alakulnak ki.

Dél-Afrika illegális bányászati ipara tavaly világszerte hírt keltett, amikor a rendőrség és a bányászok között összeütközés történt a Buffelsfontein aranybányánál. A hatóságok megpróbálták megfékezni az illegális bányászatot, amely a kormány szerint 3,2 milliárd dolláros veszteséget okozott az ország gazdaságának. Decemberben indították el a Vala Umgodi, azaz „zárd le a lyukat” nevű akciót, amellyel kemény fellépést ígértek a bűnbandák ellen. Az akció során a rendőrség korlátozta a bányába juttatott élelmiszert és vizet, hogy „kikerüljék” az illegális bányászokat. A bányában dolgozók azonban nem mertek kijönni, mert féltek a letartóztatástól. A rendőrségi akció eredményeként sok emaciált férfi kért segítséget, míg végül a bíróság elrendelte a mentésüket.

A mentések során kiderült, hogy 31 fiatal bányász valójában gyerek, mindannyian mozambiki állampolgárok voltak. A Save the Children Dél-Afrika segített a mentőmunkások és a gyerekek közötti beszélgetések lefordításában, ahol kiderült, hogy a gyerekek traumatizáló élményeken mentek keresztül, mivel sokan tanúi voltak a szexuális kizsákmányolásnak. Gugu Xaba, a szervezet vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a gyerekek mentális állapota súlyosan romlott a bányászat során elszenvedett bántalmazások miatt. Az ilyen bűnözői csoportok a gyerekek manipulálhatósága miatt toborozzák őket, mivel a felnőttek gyakran nemet mondanak a munkára, míg a gyerekeknek nincs választásuk.

A BBC megkereste a rendőrséget és a szociális fejlesztési minisztériumot, hogy megtudja, terveznek-e vádat emelni a szexuális visszaélések ügyében, de nem kaptak választ. Közben az illegális bányászat folytatódik, és a becslések szerint 6000 elhagyott bányát lehetne felfedezni, ami azt jelenti, hogy ez a jövedelmező üzletág még sokáig veszélyben tartja a gyenge helyzetben lévő gyerekeket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c74z0px07nzo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük