Hírek,  Tech

Nők a világűrből: A Blue Origin legénysége biztonságban visszatért a Földre

Katy Perry popénekes és öt másik nő sikeresen tért vissza a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. A repülés során a hírességeket a milliárdos Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS műsorvezetője, Gayle King kísérte. King elmondta, hogy az utazás fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres (62 mérföldes) magasságba emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, így néhány pillanatra súlytalanságot is tapasztalhattak.

Az űrhajó fedélzetén volt még Aisha Bowe, egykori NASA rakétatudós, civil jogi aktivista Amanda Nguyen, valamint filmproducer Kerianne Flynn. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről indult, helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula a földre puha, ejtőernyős leszállással tért vissza, miközben a rakéta booster is visszatért Texasba. A kapszulában örömujjongás hallatszott, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki volt az első, aki kilépett. „Annyira büszke vagyok erre a csoportra” – mondta könnyeivel küszködve. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kitekintettem az ablakon, és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem volt az, amire számított. „Csendes volt, de igazán élő.”

Katy Perry következett, aki megcsókolta a földet, és egy margarétát emelt a magasba – a lánya neve Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatra együtt lenni a földdel, hogy megbecsüljem azt egy másodpercre” – mondta. A legutolsó, aki kilépett, Kerianne Flynn volt, aki az ég felé mutatott, és kiáltotta: „Elmentem az űrbe.” A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőplatformról beszélve elmondta: „Nem tudtam, mennyire érzelmes lesz, nehéz megmagyarázni. Annyi adrenalint érzek, és csak állok itt.” „Amit álmodsz, az elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj csillagokat – és egy nap talán te is közöttük lehetsz” – tette hozzá.

Oprah Winfrey is megemlítette barátját, Gayle Kinget, és felfedte, hogy ő ideges repülő. „Azt értem, hogy számára – úristen – bármikor, amikor repülünk, valakinek az ölében ül a legkisebb turbulenciánál is. Valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ő legyőzte a félelem falát” – mondta. Az űrhajó teljesen autonóm volt, nem volt szükség pilótákra, a legénység pedig nem működtette manuálisan a járművet.

Az utolsó minden nőből álló űrutazásra több mint 60 éve került sor, amikor Valentina Tereshkova szovjet űrhajós lett az első nő, aki egyedül utazott az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más minden nőből álló űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén. A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, ezért minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és azt mutatja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrtudomány, és a professzionális űrhajósok tudományos kutatásokat végeznek az emberiség javára. Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC Newsnak elmondta: „A hírességek nem az emberiség küldöttei – a saját okai miatt utaznak az űrbe.” Kiemelte, hogy ezek a repülések izgalmasak és jelentősek, de talán a tudósok számára is frusztrálóak lehetnek.

A repülés a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki, az izgalomtól kezdve a haragig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózatának tagja elmondta: „Sok olyan megjegyzést láttam a közösségi médiában, amelyek például azt mondták, hogy ‘Olyan, mint a Valóságshow háziasszonyai Marsra mennek’ vagy ‘Ez az oligarchák az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.’” De voltak pozitív vélemények is, például: „Ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.” Dr. Harrison, aki korábban a NASA Mars-misszióin dolgozott, megjegyezte, hogy a női csapat talán egy kicsit megváltoztathatja a demográfiát azok körében, akik szeretnének részt venni egy ilyen utazáson. A repülés utáni sajtótájékoztatón két nő is reagált a küldetést ért kritikákra, például a költségek miatt. Gayle King azt mondta: „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritikát fogalmaz meg, nem igazán érti, mi történik itt.” Hozzátette, hogy az űrhajósok óriási pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez kiemelte, hogy „felbőszült” a kritikák miatt, és szívesen látná a kétkedőket a Blue Originnél, hogy lássák a több ezer alkalmazottat, akik „szívüket-lelküket beleadják” a küldetésekbe.

A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet 2000-ben alapított Bezos, aki az Amazon alapítója is. Bár a Blue Origin nem tette közzé a teljes jegyárakat, a helyfoglaláshoz 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) előleg szükséges, ami hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását. Az űrturizmus fellendülése érzékeny kritikákat is kapott, amelyek az elérhetetlenségre és a környezetszennyezésre mutattak rá. A támogatók azt állítják, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt, és hozzáférhetőbbé teszik az űrt. A NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés, mondja Brian Cox professzor, aki szerint civilizációnknak szüksége van arra, hogy túllépjen a bolygónkon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cvg8e5gq8ljo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük