Gazdaság,  Hírek

Fakad a harag: Izraelben nő a feszültség a háború kezelése miatt

Ahogy Izrael háborúja Gázában egy új, erőszakos szakaszba lép, egyre több hang hallatszik az országon belül, amely a konfliktus ellen és a harc módja ellen emelkedik fel. Yair Golan, egy baloldali politikus és az Izraeli Védelmi Erők (IDF) korábbi helyettes parancsnoka, hétfőn felháborodást keltett, amikor azt mondta: „Izrael az úton jár, hogy pariah állammá váljon, mint amilyen Dél-Afrika volt, ha nem kezdünk el ismét normális államként viselkedni.” Golan hozzátette: „Egy normális állam nem indít háborút a civilek ellen, nem öl meg csecsemőket mint hobbitevékenységet, és nem tűz ki célul egy nép kiirtását.” E szavakat Izrael egyik népszerű reggeli hírműsorában mondta el. Benjamin Netanyahu miniszterelnök visszavágott, és a megjegyzéseket „vérvádnak” minősítette. Szerdán azonban Moshe „Bogi” Ya’alon, egy volt izraeli védelmi miniszter és az IDF korábbi vezérkari főnöke, még tovább ment. „Ez nem hobbi” – írta egy bejegyzésében az X platformon, „hanem egy kormányzati politika, amelynek végső célja a hatalom megtartása. És ez a pusztulásunk felé vezet.”

Csupán 19 hónappal ezelőtt, amikor Hamasz fegyveresei átléptek a határon, és körülbelül 1,200 embert öltek meg, elsősorban civileket, majd 251 másikat túszként vittek magukkal Gázába, az ilyen megnyilvánulások szinte elképzelhetetlennek tűntek. Most azonban Gáza romokban hever, Izrael új katonai offenzívát indított, és bár az ország beleegyezett a terület 11 hetes blokádjának feloldásába, eddig csak egy cseppnyi segély érkezett. Az izraeli Channel 12 legfrissebb közvélemény-kutatása szerint az izraeli lakosság 61%-a szeretné, ha véget érne a háború, és a túszokat vissza szeretnék kapni. Mindössze 25% támogatja a harcok kiterjesztését és Gáza megszállását. Az izraeli kormány ragaszkodik ahhoz, hogy megsemmisíti a Hamaszt és megmenti a fennmaradó túszokat. Netanyahu szerint elérheti a „teljes győzelmet” – és erős támogató bázissal rendelkezik. Ám a társadalom más részein a hangulat „kétségbeesés, traumatizáltság és az a hiányérzet, hogy képesek lennénk bármit is megváltoztatni” – mondja Gershon Baskin, egykori izraeli túsz-tárgyaló. „A túszok családjainak túlnyomó többsége úgy véli, hogy a háborúnak véget kell érnie, és meg kell kötni a megállapodást” – tette hozzá. „Csak egy kis kisebbség gondolja úgy, hogy a Hamasz végleg megsemmisítése a legfontosabb feladat, és csak azután szabadulnak a túszok.”

Vasárnap körülbelül 500 tüntető vonult fel, sokan „Állítsuk meg a borzalmakat Gázában” feliratú pólóban, és az izraeli légicsapások által megölt csecsemők fényképeit hozták magukkal. Őket a Standing Together nevű, egyre növekvő, háborúellenes csoport vezette, amely zsidó és palesztin állampolgárokból áll. Miután megpróbálták blokkolni az utat, a csoport vezetőjét, Alon-Lee Greent letartóztatták, nyolc másikkal együtt. Otthoni őrizetből Green a BBC-nek nyilatkozva elmondta: „Nyilvánvaló, hogy egy ébredés zajlik az izraeli közvéleményben. Látni lehet, hogy egyre többen foglalnak állást.” A Standing Together másik aktivistája, Uri Weltmann úgy véli, hogy egyre inkább elterjedt az a nézet, hogy a háború folytatása „nemcsak a palesztin civil lakosságnak ártalmas, hanem kockáztatja a túszok életét, a katonák életét, mindannyiunk életét.”

Áprilisban ezernyi izraeli tartalékos katonák – a hadsereg minden ágából – leveleket írtak, követelve, hogy Netanyahu kormánya állítsa le a harcokat, és inkább arra összpontosítson, hogy megállapodást kössön a fennmaradó túszok visszaszerzéséről. Azonban Izraelben sokan eltérő véleményen vannak. A Kerem Shalom határon, ahol a segélyt engedélyezték, a BBC Gideon Hashavit-tal beszélgetett, aki egy csoport tagja volt, amely a segélyek beengedése ellen tüntetett. „Ők nem ártatlan emberek” – mondta Gázában élőkről, „ők választották ezt a terrorista szervezetet.” A legszélsőségesebb izraeli társadalmi csoportokkal szemben az Egyesült Királyság kedden újabb szankciókat jelentett be. A legszigorúbb lépésként az Egyesült Királyság felfüggesztette a kereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalásokat Izraellel, és behívatta az ország nagykövetét – David Lammy brit külügyminiszter a gázai katonai eszkalációt „morálisan igazolhatatlannak” nevezte. Az EU bejelentette, hogy felülvizsgálja Izraellel fennálló társulási megállapodását, amely politikai és gazdasági kapcsolatát szabályozza – Kaja Kallas, a külpolitikai főnök elmondása szerint a tagállamok „erős többsége” támogatja a 25 éves megállapodás újragondolását. Hétfő este az Egyesült Királyság csatlakozott Franciaországhoz és Kanadához, aláírva egy határozottan megfogalmazott közös nyilatkozatot, amely elítéli Izrael katonai akcióit, és figyelmeztet a „további konkrét lépésekre”, ha a gázai humanitárius helyzet nem javul. „A hangulat változik” – mondja Weltmann, „a szél az ellenkező irányba kezd fújni.” Az izraeli hatóságok által könnyített 11 hetes blokád után teherautók tömegei érkeztek segéllyel, többek között liszttel és babatáppal.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cj422k1zzd9o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük