
Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire drágulnak a termékek?
Az Egyesült Királyságban az infláció 3,5%-kal emelkedett az áprilisi hónapra vonatkozóan, ezzel a háztartási energia- és vízdíjak növekedése jelentős szerepet játszott a folyamatban. Az infláció mértéke továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt, amelynek érdekében a bank folyamatosan mozgatja a kamatlábakat, próbálva fenntartani a kívánt szintet. A bank várakozásai szerint az infláció újra emelkedni fog az idei év folyamán, miután az elmúlt hónapokban fokozatos csökkenést mutatott. Az utolsó kamatcsökkentést tavaly augusztus óta négy alkalommal hajtották végre, így a jelenlegi kamatláb 4,25%-ra csökkent.
Az infláció fogalma az árak időbeli növekedését jelenti. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva már 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%-ot jelent. A brit Statisztikai Hivatal (ONS) folyamatosan figyelemmel kíséri mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árváltozásait, amelyeket egy virtuális „árukosár” keretein belül rögzítenek. Ez az árukosár rendszeresen frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, például a virtuális valóság szemüvegek és a jóga matracok 2025-ös bevezetésével, míg a helyi újsághirdetések eltávolításra kerülnek. Az ONS az előző 12 hónap árváltozásait figyelembe véve számolja ki az inflációt, amelynek fő mutatója a Fogyasztói Árindex (CPI). Az áprilisi CPI 3,5%-on állt, ami 2,6%-ra emelkedett a márciusi adatokhoz képest. Ez a növekedés meghaladta az elemzők várakozásait, amit az ONS a háztartási számlák, például a gáz- és áramdíjak jelentős emelkedésével magyarázott.
A Bank of England más mutatókat is figyelembe vesz, mint például a „maginflációt”, amikor a kamatlábak megváltoztatásáról dönt. A maginfláció nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek nagyon volatilisak, így hosszú távú trendek jobb indikátorának bizonyulhatnak. Áprilisban a mag CPI 3,8% volt, szemben a márciusi 3,4%-kal. Az infláció jelentősen csökkent, miután a 2022 októberében elérte a 11,1%-ot, amely 40 év óta a legmagasabb értéknek számít. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az árak csökkennek; csupán annyit jelent, hogy a növekedés üteme lassult.
A 2022-es évben az infláció emelkedése mögött az állt, hogy a Covid-járvány után az olaj- és gázkereslet megnövekedett, valamint az energiaárak újra megugrottak, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát. A Bank of England az infláció emelkedése miatt 5,25%-ra emelte a kamatlábakat, ami 16 éves csúcsnak számít. Az elképzelés az, hogy ha a kölcsönzés költségeit megemelik, az emberek kevesebb pénzt költenek, és talán többet is takarékoskodnak, ami csökkenti a keresletet, ezáltal lassítva az árak emelkedését. Azonban ez egy kényes egyensúly, mivel a kölcsönzési költségek emelése károsíthatja a gazdaságot. Például a lakástulajdonosok magasabb jelzálogkamatokkal néznek szembe, ami felülmúlhatja a kedvezőbb megtakarítási ajánlatokat. A vállalatok is kevesebb kölcsönhöz jutnak, ami csökkenti a munkahelyteremtési hajlandóságukat, és egyesek akár a létszámcsökkentés mellett is dönthetnek.
A Bank of England a kamatlábak csökkentését az infláció csökkenésével magyarázta, és arra utalt, hogy a jövőben fokozatos és óvatos további csökkentések várhatók. Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy az amerikai vámok bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint azt korábban várták. Korábban a Bank arra számított, hogy az infláció 3,7%-ra emelkedik 2025 júliusa és szeptembere között, mielőtt a végén visszaesne 2027 végére.
A legfrissebb hivatalos adatok szerint Nagy-Britanniában a rendszeres bérek az inflációt meghaladó mértékben növekedtek 2025 januárja és márciusa között. Az átlagos éves bérnövekedés (bónuszok nélkül) a három hónapos időszak alatt 5,6%-ot ért el. Ha figyelembe vesszük az inflációt, a bérek 2,6%-kal növekedtek. A magánszektor jövedelme kissé gyorsabban nőtt, mint a közszolgáltatásokban dolgozók bére. Az Egyesült Államok és az EU országai is próbálják korlátozni az árak emelkedését. Az euróval rendelkező országok inflációs rátája 2025 áprilisában 2,2%-on állt, ami megegyezett a márciusi adatokkal, és enyhén csökkent a februári 2,3%-hoz képest. A 2024 júniusában az Európai Központi Bank (ECB) az eddigi legmagasabb 4%-ról 3,75%-ra csökkentette a fő kamatlábát, öt év óta először. Azóta további öt alkalommal csökkentették a kamatokat, így a kulcskamat 2,5%-ra csökkent. Az Egyesült Államokban az infláció márciusban 2,4%-ra csökkent, ami az előző hónapban 2,8%-ról való visszaesést jelent, de még mindig meghaladja az amerikai jegybank 2%-os célját. A 2024 második felében végrehajtott kamatcsökkentések után az amerikai jegybank a májusi ülésén ismét megtartotta a kamatlábakat, figyelembe véve az amerikai vámok által generált bizonytalanságokat. Ez a kamatlábat 4,25% és 4,5% közötti sávban tartotta. A Federal Reserve többször is kritikát kapott Trump elnöktől, aki további csökkentéseket sürgetett. Az Ofgem bejelentése szerint a háztartási energiaárak várhatóan csökkenni fognak júliusban, a tipikus éves háztartási energia számla 129 fonttal csökken. Az új jelentések szerint az emberek egyre inkább aggódnak a megélhetési költségek emelkedése és az elérhető ingatlanok hiánya miatt. A gáz- és áramdíjak júliusban esni fognak, az Ofgem új árkorlátozása értelmében, és a helyi élelmiszersegélyszolgálatok is segítenek az erre rászorulóknak.

