Gazdaság,  Hírek

A bank csökkenti a kamatlábakat, és további mérséklést ígér

A brit gazdaságban újabb jelentős változásokat hozott a Bank of England legfrissebb döntése, amelynek keretében az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentették. Andrew Bailey, a Bank kormányzója a döntés bejelentésekor kifejtette, hogy a jövőben is várhatóak további kamatcsökkentések, de nem kívánt konkrét időpontokat vagy mértékeket megjelölni. Elmondta, hogy a kamatok csökkentésének iránya „ fokozatosan és óvatosan lefelé” halad. Az új kamatszint bevezetése már a negyedik csökkentés az utóbbi egy évben, és a Bank egy időben még egy nagyobb, 4%-ra történő csökkentést is mérlegelt, figyelembe véve a globális kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat, amelyek a brit gazdasági növekedést is veszélyeztethetik.

Bailey üdvözölte az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti vámtarifa-megállapodást, amely szerinte fontos jelzés lehet, és remélhetőleg további hasonló megállapodások sorozatának előfutára. Azt is hozzátette, hogy az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti kereskedelmi megállapodás „kedvező” lenne. Kiemelte, hogy talán szükség van egy kis „rángatásra” a rendszeren belül, hogy emlékeztessük magunkat a kereskedelem fontosságára, és reméli, hogy az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, valamint az Egyesült Királyság és India közötti megállapodások segíthetnek „újjáépíteni a világkereskedelmi rendszert”.

A legfrissebb kamatcsökkentés bejelentésekor a Bank hangsúlyozta, hogy a kereskedelmi háború következményeként a gazdasági növekedés lassulhat, ugyanakkor a brit infláció idővel alacsonyabbra csökkenhet, mivel olyan országok, mint Kína, olcsó árukat keresnek, amelyek eredetileg az Egyesült Államokba irányultak. Bailey megerősítette, hogy a kamatok csökkentésének iránya „lefelé” mutat, de a jövőbeli csökkentések valószínűleg „fokozatosak és óvatosak” lesznek.

A Bank ülésének jegyzőkönyve szerint a kamatmeghatározó bizottság tagjai megosztott véleményen voltak. A kilenc tag közül öt támogatta a 4,25%-os kamatszintet, míg kettő a 4%-os csökkentés mellett voksolt, és kettő nem javasolt változtatást. A Bank alapkamatának szintje határozza meg a kereskedelmi bankok és hitelezők által alkalmazott kamatokat. Az elmúlt évek magas kamatszintje miatt az emberek többet fizettek a kölcsönökért, például jelzáloghitelekért és hitelkártyákért, de a megtakarítók is kedvezőbb hozamokat kaptak.

Jelenleg a lakástulajdonosok több mint 80%-a fix kamatozású szerződéssel rendelkezik, de a megújításkor magasabb visszafizetési költségekkel szembesülhetnek. Azonban a jelzáloghitelek kamatai az utóbbi időben csökkenni kezdtek, főként azért, mert a piacok és a hitelezők további kamatcsökkentéseket várnak az év hátralévő részében. A legfrissebb statisztikák szerint a két éves fix kamatozású jelzáloghitelek átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves konstrukcióé 5,08%.

Körülbelül 600 000 lakástulajdonos rendelkezik olyan jelzáloggal, amely a Bank kamatát követi, így a kamatcsökkentés közvetlen hatással lesz a havi törlesztőrészletekre. Egy tipikus követő jelzáloggal rendelkező ügyfél körülbelül 29 fonttal kevesebbet fog fizetni a havi törlesztéskor a legújabb kamatcsökkentés után, állítja az UK Finance, a brit banki érdekképviseleti szerv. Vanda, egy követő jelzáloggal rendelkező lakástulajdonos elmondta, hogy „nagyon jó kamatot” kapott, de korábban „meglepte” őt a kamatok emelkedése. “Egy csökkenés segítene, mivel éppen most váltam meg a munkámtól, tehát ez egy kicsit segíthet. Nem hiszem, hogy valaha visszatér arra a szintre, ahol volt” – mondta.

A kamatok emelése a Bank fő eszköze az éves inflációs ráta fenntartására, amelynek célja 2% körüli szinten tartása. A legfrissebb brit inflációs adatok azt mutatják, hogy az árak 2,6%-kal emelkedtek márciusban. Azonban várható, hogy az infláció az áprilisi háztartási számlák emelkedése miatt megugrik, beleértve az energia- és vízdíjakat is. A Bank arra számít, hogy az infláció „ideiglenesen” 3,5%-ra emelkedik az idei évben a költségek növekedése következtében, mielőtt a következő hónapokban a csökkenő olaj- és gázárak hatására visszaesne.

A kamatok emelésének elmélete az infláció kezelésére az, hogy ha a kölcsönök drágábbá válnak, az emberek csökkentik a költéseiket, ami csökkenti a termékek iránti keresletet és enyhíti az árnövekedéseket. Ugyanakkor ez egy egyensúlyozó aktus, mivel a magas kamatok károsíthatják a gazdaságot, mert a vállalatok visszafogják a beruházásaikat. A Bank várakozásai szerint az Egyesült Királyság gazdasági növekedése az idei év első három hónapjában erősebb lesz, mint korábban előrejelezték, 0,6%-ra, mivel az amerikai vállalatok készleteket halmoznak fel a Trump által bevezetett vámok életbe lépése előtt. Az hivatalos adatokat a jövő héten teszik közzé.

A gazdasági növekedés növekedése üdvözlendő lenne a kormány számára, amely a gazdaság fejlesztését tűzte ki fő céljául a megélhetési színvonal emelése érdekében. A kormány költségvetési döntése, amely a múlt hónapban a munkáltatók számára emelte a nemzeti biztosítást, már életbe lépett, de a Bank szerint ennek a közteheremelésnek a hatása eddig „viszonylag kicsi” volt, bár hozzátették, hogy a vállalatok bizalma az utóbbi hónapokban csökkent. Számos vállalat a „várj és láss” stratégiát alkalmazza, hogy megnézze, a brit gazdaság fellendül-e, mielőtt újra munkát felvennének vagy beruházásokba kezdenének. Rachel Reeves kancellár elmondta, hogy a legutóbbi kamatcsökkentés „üdvözlendő hír”, de hozzátette: „Még sok tennivaló van, és tudom, hogy a családok továbbra is megélhetési válsággal küzdenek.” Bailey hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyságnak „még sok tennivalója van” a növekedés terén: „Az elmúlt 15 évben, a pénzügyi válság óta, a növekedés üteme folyamatosan alacsonyabb volt, mint azt megelőzően”.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwyqyp7xp12o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük