
A Bitcoin zümmögése, ami felkavarja Trump MAGA bázisát
Az utóbbi öt évben egy állandó, zümmögő hang kísérte a madarak énekét és a ritka kutyaugatást a New York állambeli Dresden faluban. Ez a zaj a közeli Greenidge Generation erőműből származik, amely évekig bezárva állt, és most sok helybélit bosszant. Ellen Campbell, aki a Seneca-tó mellett él, kifejezte elégedetlenségét: „Ez zavaró. Ha a tó mellett ülök, inkább nem hallanám ezt a zümmögést. Nem azért költöztünk ide, hogy állandóan ezt hallgassuk.” A Dresdenben élő, mintegy 300 fős közösség viharos viszonya a természetbarát helyiek és a gazdasági fejlődés között nem új keletű, de a helyi zűrzavar mögött egy másik, váratlan tényező is áll: Donald Trump elnöki politikája, amely ellenállásba ütközik a vidéki területeken, ahol sokan őt támogatták. A probléma gyökerei a Bitcoin bányászatban rejlenek.
A Bitcoin bányászat energiaigényes folyamat, amely erőteljes számítógépeket igényel a kriptovaluta létrehozásához és védelméhez. Az utóbbi években az Egyesült Államokban rohamosan nőtt a Bitcoin iránti érdeklődés, különösen a Trump-adminisztráció alatt, amely a szektor támogatására összpontosít. Trump célja, hogy az Egyesült Államokat a világ kriptovaluta-bányászati központjává tegye, és 2024 júniusában bejelentette, hogy „minden hátralévő Bitcoint az Egyesült Államokban kívánunk előállítani”. Ez a politika jelentős hatással van a vidéki közösségekre, amelyek közül sokan Trumpra szavaztak. A Greenidge erőműhöz hasonló létesítmények az ország különböző területein bukkannak fel, vonzva a rekordszámú kriptovaluta árak és a számítógépek működtetéséhez szükséges olcsó energia miatt. Az Egyesült Államokban legalább 137 Bitcoin bányát üzemeltetnek 21 államban, és a tervek szerint sok más is nyitni fog.
Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala (EIA) szerint a Bitcoin bányászat a nemzet elektromos hálózatának akár 2,3%-át is felhasználja. A magas energiafogyasztás és a környezeti hatások aggodalmakat keltettek Dresdenben is. Az állandó zümmögés, amely a számítógépek hűtésére szolgáló ventilátorokból ered, változó intenzitással hallható, a mechanikus zümmögéstől a fülrepesztő zajig. „Folyamatos zümmögést hallunk,” mondja Lori Fishline, egy másik helybéli. „Ez egy olyan hang, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ez soha nem volt itt korábban, és hatással volt a bay nyugodt légkörére.” Campbell asszony annyira elkeseredett a Trump-féle Bitcoin-támogatás miatt, hogy a Republikánus Párthoz fűződő politikai hovatartozása is megkérdőjeleződött: „Jelenleg nem vagyok túl boldog a párt miatt,” mondja.
A Seneca-tónál kibontakozó konfliktus országos szinten is megjelenik, ami problémát jelenthet a Fehér Ház számára, amely a kriptovaluták irányába kíván haladni. Kevesebb mint 100 mérföldre Dresden nyugati részén, a Niagarára néző határvárosban Robert Restaino polgármester – aki demokrata – 2021 decemberében moratóriumot hirdetett a bányászati tevékenységekre, és a következő évben 40-50 decibel zajhatárt vezettek be a lakóövezetek közelében. A helyiek a zajt egy 747-es repülőgép hangjára hasonlították, vagy úgy írták le, mint egy 24 órás fogfájást, mondván, hogy a zaj elnyomja a közeli vízesések hangját. Texasban, Granbury városában pedig 2023-ban egy 24 láb magas zajvédő falat emeltek egy bányászati helyszín mellett, miután a lakosok panaszt tettek a közszolgáltatóknál, hogy a folyamatos zúgás ébren tartja őket, és migrént okoz.
Ezek a Bitcoin-üzemek mind Trump elnöksége előtt nyíltak meg, de az általuk generált ellenállás arra utal, hogy a Republikánus Pártra szavazó területeken a helyi politikai vezetők folyamatos nyomás alatt állhatnak a további Bitcoin bányászat ellen. Ha ez így folytatódik, Trump kriptoálmai meghiúsulhatnak saját háza táján. Kevesebb mint négy évvel ezelőtt Trump azt mondta, hogy a Bitcoin „csak egy átverésnek tűnik”. Azóta a Trump-család elindította a World Liberty Financial kriptovaluta céget, és Trump saját kriptovalutáját, a $TRUMP-ot is bevezette.
A Bitcoin bányászat részesedése az Egyesült Államokban részben Kína 2021-es szigorú intézkedéseinek következménye, amelyek a környezeti károk miatt történtek. Alexander Neumueller, a Cambridge Egyetem Alternatív Pénzügyi Központjának szakértője szerint nehéz nyomon követni minden egyes bányát, de egyértelmű, hogy az Egyesült Államok a világ vezető Bitcoin-termelője, a globális készlet körülbelül 40%-át bányássza. Dresden New York állam Finger Lakes régiójában található, amely mély gleccsertavakkal átszőtt vidéki terület, vonzó a borászatok, sörfőzdék és szabadtéri tevékenységek iránt érdeklődő turisták számára. Yates megyében, ahol Dresden és a Greenidge erőmű található, a választók körülbelül 60%-a Trumpra szavazott az előző novemberi választásokon.
A Greenidge Generation tulajdonosai szerint az erőmű havonta 40-120 Bitcoinot termel, emellett némi energiát is visszatáplál a hálózatba. A cég, amely elutasította az interjúkéréseket, azt állította, hogy egy szénalapú üzemet alakítottak át viszonylag tisztább gázüzemű erőművé, amely megfelel az állami környezetvédelmi előírásoknak. Az állami hatóságok azonban jelenleg jogi csatába bonyolódtak a gyár jövőjével kapcsolatban, mivel New York állam egyik legszigorúbb környezetvédelmi törvényei alapján vizsgálják, hogy a gázüzemű erőmű megengedett-e az előző szénüzem által engedélyezett szabályozások keretein belül. A hatalomtermelést és a Bitcoin bányászatot az apellációs eljárások alatt engedélyezték.
Abi Buddington, aki szintén a Dresdenben él, és a kriptoüzem ellenállásának élvonalában áll, azt mondja, hogy a helyi közösség számára ez egy nagy ügy lett. „Az éghajlat megváltozott, mind környezetileg, mind a mi kis csendes közösségünkben,” mondja, emlékezve a feszültséggel teli városházi ülésekre. Buddington asszony megpróbálja megváltoztatni a véleményeket Dresdenben, és hálózatán keresztül máshol az országban is. „Vannak, akik környezetvédelmi szempontból aggódnak, és akiknek talán republikánus hajlamuk van,” mondja. „Amit országosan tapasztaltunk, az az, hogy még

