Gazdaság,  Hírek

Bill Gates a vagyonának nagy részét 2045-re adományozza

Bill Gates, a Microsoft alapítója, nemrégiben bejelentette, hogy a következő húsz évben szándékában áll, hogy vagyonának 99%-át jótékony célokra adja. Gates egy blogbejegyzésében kifejtette, hogy a Gates Alapítványon keresztül fogja felgyorsítani a jótékony adományozást, és tervei szerint az alapítvány 2045-re befejezi működését. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de elhatároztam, hogy ‘gazdagon halt meg’ nem lesz az egyik közülük” – írta Gates.

A 69 éves milliárdos elmondta, hogy alapítványa eddig már 100 milliárd dollárt (körülbelül 75 milliárd fontot) költött egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárd dollárt fog költeni, a piacok és az infláció függvényében. Gates a blogbejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság Evangéliuma” címet viseli, és amely azt állítja, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni a társadalomnak a vagyonukat. „Az a férfi, aki így gazdagon hal meg, szégyenben hal meg” – idézte Carnegie-t Gates.

Ez az új ígéret a jótékony adományozás felgyorsítását jelenti. Eredetileg Gates és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy a Gates Alapítvány évtizedekig működni fog a haláluk után is. Amikor a BBC Newshour műsorában megkérdezték ezt a változást, Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is lesznek, akik jobban tudják kezelni a jövő kihívásait. „Valójában a sürgősségről van szó” – mondta. „Sokkal többet költhetünk, ha nem próbálunk örök időre tervezni, és tudom, hogy a kiadások összhangban lesznek az értékeimmel.”

Bár Gates vagyonának 99%-át elajándékozza, ennek ellenére még mindig milliárdos maradhat. A Bloomberg szerint Gates a világ ötödik leggazdagabb embere. A blogbejegyzésében bemutatott egy idővonalat a vagyonáról, amelyen a jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Gates kifejtette, hogy az alapítvány a meglévő tőkéjéből fog 200 milliárd dollárt adományozni.

Gates 1975-ben Paul Allennel együtt alapította a Microsoftot, amely a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináns szereplőjévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott a vezérigazgatói posztról, 2014-ben pedig az elnöki posztról is távozott. Az adományozás iránti elkötelezettségét Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, ám az alapítvány kritikái szerint Gates jótékony státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyással bír a globális egészségügyi rendszerre.

A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítványa számára: a megelőzhető betegségek eltüntetése, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek meg; a fertőző betegségek, például a malária és a kanyaró eltüntetése; és a szegénység megszüntetése több százezer ember számára. Gates kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország külföldi segélyezési költségvetésének csökkentése miatt. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak-e a legszegényebb emberekért” – írta.

Az interjúban Gates különösen éles kritikát fogalmazott meg Elon Musk ellen, akit azzal vádolt, hogy a kormányzati hatékonysági osztály (Doge) által végrehajtott költségcsökkentések miatt gyermekek életét veszélyezteti. „Ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket, hanem milliókat ölnek meg” – mondta Gates. Az interjú során a gázai tartományban, Mozambikban egy kórház számára megszüntetett támogatásokról is beszélt, amelyeket Donald Trump tévesen azzal vádolt, hogy „kondomokat finanszíroz a Hamász számára”. Gates csalódottságát fejezte ki a hirtelen megszorítások miatt és hangsúlyozta, hogy a pénz, amit meg akartak takarítani, valójában az anyák és gyermekeik egészségét védte volna.

A Gates Alapítvány a BBC Media Action támogatója, amely a BBC jótékonysági ága és különálló a hírszolgáltatásaitól. Gates elmondta, hogy örömét leli a vagyonának adományozásában, és biztos benne, hogy ez nem fogja szegénnyé tenni a gyermekeit. A jótékony célú adományozás iránti elkötelezettsége világos, és a következő évtizedekben a világ számára is jelentős hatással lehet.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük