
Britanniáért kifizetnék az EU védelmi programjaiba való belépést
A brit kormány elkötelezett amellett, hogy támogassa a brit vállalatokat az Európai Unió védelmi költségvetéseihez való hozzáférésben, amelyek értéke több száz milliárd fontot tesz ki. John Healey védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: „Készen állunk arra, hogy megfizessük a nekünk járó részesedést, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeket.” Healey hangsúlyozta, hogy minden olyan pénz háromnegyedét, amelyet Ukrajna támogatására költenek, brit cégeknél fogják elkölteni. Az Európai Bizottság tisztviselői azonban jelezték, hogy a brit cégek kiszorulhatnak a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”.
Ahogy a második világháború végét jelző VE Nap 80. évfordulójának emlékei elhalványulnak, a világ figyelme a jövő potenciális konfliktusaira összpontosul. Orosz agresszió a keleti határok mentén és az Egyesült Államok csökkentett védelmi elkötelezettsége miatt Európa katonai szükségletei egyre sürgetőbbé válnak. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen márciusban bejelentette, hogy akár 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak előteremteni az európai védelem megerősítésére és Ukrajna támogatására.
A brit cégek, köztük a védelmi óriás BAE Systems, szeretnének az élvonalban lenni ebben a költésben. A BAE Systems Washingtonban található tüzérségi gyárának ritka betekintést nyújtott a BBC, ahol napi több ezer 155 milliméteres lövedéket gyártanak, amelyek iránti kereslet Ukrajna orosz inváziójával szembeni ellenállásában rendkívül magas. A gyár jelenleg 24 órás műszakban működik, és az új ellátási láncok, amelyek több robbanóanyagot és hajtóanyagot helyben szereznek be, lehetővé teszik, hogy a gyár, valamint a dél-walesi testvérlétesítmény 16-szoros termelésnövekedést érjen el az elkövetkező öt évben – mondta Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője. „Határozottan látszik, hogy hosszú távú készletfeltöltésre és helyreállításra van szükség” – tette hozzá.
A BAE Systems a termelési kapacitás növelésére tervezett program keretében új gépeket épít Washingtonban, valamint egy új töltőüzemet Dél-Walesben. A céljaik között szerepel a gyártási kapacitás növelése és az ellátási láncok megerősítése, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat helyben, az Egyesült Királyságban szerezzék be, ahol nagyobb ellenőrzést és szuverenitást gyakorolhatnak. Az elmúlt öt évben a BAE összesen 15 000 új alkalmazottat vett fel és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban.
John Healey szerint az Ukrajnában szerzett tapasztalatok a brit gazdaság javát szolgálják. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egy időben fellendítjük a brit üzleteket” – hangsúlyozta. A brit védelem már most is 400 000 munkahelyet támogat, és 12 000 céget foglalkoztat. Healey biztosította a közvéleményt, hogy a megnövekedett védelmi költségvetés a brit munkahelyek növekedésével is járni fog.
A brit kormány már bejelentette, hogy 2027-re a védelem költségvetését a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni. Ez a plusz 6 milliárd font az nemzetközi segélyezési keretből fog átcsoportosításra kerülni. Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy valószínűbb, hogy a pénzt alapvető infrastruktúrára költik, mintsem új fegyverek beszerzésére. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományokért felelős igazgatója elmondta, hogy elsődlegesen a meglévő hiányosságok pótlására és a védelmi alapok megerősítésére fogják fordítani a forrásokat.
A háborúból származó másik tanulság a harctér változó természete. A drónok rendkívül hatékonyak lettek, és Ukrajna a legnagyobb dróngyártóvá vált Európában. A BAE vezetői azonban gyorsan hangsúlyozzák, hogy egy sor felvásárlás révén ők a második helyen állnak. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kedvező helyzetben van ahhoz, hogy profitáljon az európai újrafegyverkezésből. A BAE részvényárfolyama a 2022-es orosz invázió óta megtriplázódott. A háborúk költségesek – emberi és anyagi értelemben egyaránt. A brit államadósság a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban ha védelmi kiadásokra van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvétel előnyei megérik a befektetést.

