Hírek,  Magazin

Britország legritkább állatfajai a tűzvészek miatt a kihalás szélén

Az Egyesült Királyság ritka állatvilága egyre nagyobb veszélybe kerül a heves füves tüzek következtében, amelyek az utóbbi hetekben pusztítottak. A természetvédők figyelmeztetnek arra, hogy a tűz következtében a veszélyeztetett madarak, mint például a vörös vércsék és a vízi pocok, még inkább közel kerülnek a kihaláshoz. A vízi pocok különösen aggasztó helyzetben van, mivel ő az Egyesült Királyság leggyorsabban csökkenő emlőse. A National Trust, az Egyesült Királyság egyik vezető természetvédő szervezete, azt nyilatkozta, hogy az Abergwesyn közönség területén zajló tüzek elpusztíthatták a helyi aranyfenyő fészkelőhelyét, amelyet a brit magasföldek egyik legszebb madaraként tartanak számon.

Idén eddig 110 négyzetmérföldnyi terület égett le az Egyesült Királyságban, ami nagyobb terület, mint Birmingham városa. A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok eddig közel 1400 tüzet küzdöttek le, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy a lakosságot felelősségteljes magatartásra kérjék, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust megjegyezte, hogy 2025 „a legrosszabb évnek tűnik” a humán eredetű tüzek szempontjából az országban. Ben McCarthy, a szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy rendkívül aggódnak amiatt, hogy ez az év a vadon élő állatok tűz általi pusztulásának legrosszabb éve lehet.

A tűzesetek számának növekedéséhez hozzájárult a márciusi rekord szárazság és a rendkívül magas hőmérséklet. A 2024-es évben tapasztalt alacsony tűzszám szintén hozzájárult ahhoz, hogy több vegetáció maradt, amely táplálhatta a tüzeket. A Coed Cadw, a walesi Woodland Trust, azt is jelezte, hogy az Allt Boeth területén, Aberystwyth közelében egy „pótolhatatlan” területet érintettek a tüzek, amely a védett kék harangvirágoknak is kárt okozott. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeknek, zuzmóknak és gombáknak ad otthont, és a trópusi esőerdőknél is veszélyeztetettebbnek számít.

Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer frissen ültetett fát égettek el a Marsden Moor területén, West Yorkshire-ben. Észak-Írországban, a Morne-hegységben pedig a gerinctelen állatok és a földön élő állatok, mint például a hüllők, „egyszerűen csak megégnek”. McCarthy elmondta, hogy a kormányzati támogatás, amely segíti a gazdákat és a földkezelőket a tőzegmohák helyreállításában, elengedhetetlen, hogy megakadályozzák a tüzeket, miközben a bolygót felmelegítő szén-dioxidot is megkötik, és élőhelyet biztosítanak.

A természetvédelmi jótékonysági szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC), szintén aggasztónak tartják a vízi pocok jövőjét, amely már így is komoly fenyegetést jelent a lakóhelyek elvesztése és az amerikai minkek általi prédálás miatt. Az olyan kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek üregekben élnek, képesek túlélni a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyeik és a táplálékuk, amelyre támaszkodnak, elpusztul. Rob Parry, az INCC munkatársa megjegyezte, hogy a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”, és figyelmeztetett arra, hogy a walesi hegyvidéken lévő utolsó élőhelyeik elpusztulása a teljes faj kihalásához vezethet.

Az INCC öt fiókával rendelkező gyöngybagoly párt is figyelemmel kísér az Amman-völgyben, ahol a tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy a gyöngybaglyoknak nem maradt elegendő területük, ahol táplálékot kereshetnek a fiókáiknak, ami rendkívül aggasztó helyzetet teremtett. Az olyan ritka madarak, mint a vörös vércék, amelyekre az utóbbi időszakban számos védelmi intézkedést hoztak, szintén érintettek a tüzek miatt. Az INCC szorosabb ellenőrzést kér a gazdák által végzett kontrollált égetésekről, valamint a tüzek környezeti hatásainak jobb nyomon követéséről.

A Natural Resources Wales (NRW) szintén hangsúlyozta, hogy a tüzek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint tavaly a tüzek több mint fele itt történt. A tűzoltóság munkatársa, Becky Davies elmondta, hogy az elmúlt három napban több mint 75 tűzeset történt a Dél-Walesi völgyekben. Az ilyen tüzek környezeti hatásai szélesebb körben is érezhetőek. Amikor eső esik a tűz után, az újonnan megégett talaj és a benne rekedt foszfátok lemosódhatnak a patakokba és folyókba, rontva ezzel a víz minőségét.

A tűzesetek száma évről évre változik, attól függően, mikor következnek be a száraz időszakok. Azonban a BBC által megszerzett adatok szerint Dél-Walesben a füves tüzek száma 1200%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest. 2024. január 1. és április 10. között 34 tűzeset történt a régióban, míg 2025 azonos dátumai között 445. Észak-Walesben a tűzoltóságok idén 170 tűzhez vonultak ki, míg a Közép-Walesi Tűzoltó- és Mentőszolgálat 772 tűzesetet kezelt. A tüzek száma Angliában és Észak-Írországban is nőtt a tavalyi évhez képest, míg a skóciai tűzoltóság a teljes országra kiterjedő szélsőséges tűzveszélyről adott ki figyelmeztetést.

A statisztikák szerint a legtöbb tűzesetet szándékosan gyújtják meg, de a tűz keletkezhet eldobható BBQ-k vagy ellenőrzött égetések következtében is, amelyek kicsúsznak a kezükből. Dél-Walesben a tűzoltóságok iskolákba járnak, hogy már fiatal korban tanítsák a gyerekeket a tűzesetek pusztító hatásaira. A Pontnewydd Általános Iskolában a Dél-Walesi Tűzoltóság és a Gwent Rendőrség munkatársai állatokat, mint például kígyókat, sündisznókat és rókákat hoztak, hogy a gyerekek találkozhassanak velük. Mark Bowditch, a tűzoltóság állomásvezetője elmondta, hogy a tüzek következményeit első kézből látják a helyi állatvilágra. „Látjuk a helyi állatok halálát, látjuk

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük