
Csapás a megújuló energia törekvéseknek, leállt egy jelentős szélerőmű projekt
A dán Ørsted energetikai vállalat bejelentette, hogy leállítja a Hornsea 4 elnevezésű tengeri szélerőmű projektet, ami komoly csapást jelent az Egyesült Királyság kormányának tiszta energia iránti ambícióira. Ez a projekt eredetileg a világ egyik legnagyobb tengeri szélerőműve lett volna, amelynek potenciális kapacitása elérte volna a 2,4 GW-t, elegendő energiát biztosítva több mint egymillió háztartás számára. Az Ørsted közleménye szerint a projekt már nem volt gazdaságilag életképes, annak ellenére, hogy a vállalat 15 éves szerződést írt alá az Egyesült Királyság kormányával, amely garantálta az áram értékesítését egy előre meghatározott áron.
Az Egyesült Királyság tengeri szélerőmű szektora az utóbbi években drámai költségnövekedéssel néz szembe, amit a kormány is elismert. A Energia-, Biztonsági- és Zöldűgyek Minisztériuma (DESNZ) szóvivője hangsúlyozta, hogy a globálisan magas infláció és az ellátási láncok szűkössége jelentős hatással van az iparra Európa-szerte. Ezen kívül a Hornsea 4 lemondása már a második eset, hogy egy nagy tengeri projektet állítanak le: a svéd Vattenfall júliusban szintén leállította egy 1,4 GW kapacitású szélerőmű fejlesztését Norfolk partjainál, ami szintén a költségek növekedésére vezethető vissza. Ezt a projektet a német RWE energetikai vállalat vásárolta meg, amely kijelentette, hogy továbbra is megvalósítja a fejlesztést.
A tengeri fejlesztők előtt álló nehézségek komoly kérdéseket vetnek fel a kormány tiszta energia céljainak megvalósíthatóságával kapcsolatban, különösen a 2030-ra kitűzött célokkal kapcsolatban, amely az új Munkáspárt öt központi „küldetése” közé tartozik. Jelenleg az ország áramának kicsit több mint fele szél-, nap-, nukleáris és biomassza forrásokból származik. A kormány célja, hogy ezt az arányt 2030-ra 95%-ra emelje, ami mindössze öt éven belül elérendő feladat. Ehhez az Egyesült Királyságnak meg kell háromszoroznia a tengeri szélerőmű kapacitását, és meg kell dupláznia a napelemes és szárazföldi szélerőművek mennyiségét a rendszerben, az Aurora Energy becslései szerint. Ezen kívül jelentős fejlesztésekre van szükség az elektromos hálózatban is, 620 mérföld új vezeték, valamint alállomások és egyéb berendezések kiépítésével.
Sok helyi közösség ellenáll a közelükben megvalósuló nagy energiaprojekteknek, ami tovább bonyolítja a helyzetet. Néhány iparági szakértő, valamint a Konzervatív és Reformpártok képviselői is úgy vélik, hogy a 2030-as cél elérhetetlen. Dieter Helm, az Oxfordi Egyetem gazdaságpolitikai professzora már régóta érvel a felépítendő infrastruktúra időkeretének megvalósíthatósága mellett, figyelmeztetve arra, hogy a nagyon rövid távú célok elmaradása maximalizálja a megvalósítás költségeit. Chris Stark, a kormány Tiszta Energia 2030 küldetésének vezetője elismerte, hogy a cél elérése „nagyon nehéz” feladat lesz, de hangsúlyozta, hogy „Herkules-i erőfeszítéssel” lehetséges a megvalósítása.
Ed Miliband energiaügyi miniszter is elfogadta, hogy a terv ambiciózus és vitatott, de határozottan kiáll amellett, hogy elengedhetetlen a költségek csökkentése, a klímaválság kezelése és az energiaszolgáltatás biztonságának megteremtése érdekében. A kormány azt tervezi, hogy együttműködik az Ørsteddel a Hornsea 4 projekt visszaállításában, és meggyőződésük, hogy a tiszta energia küldetés még mindig elérhető. „Erős projektportfóliónk van a tiszta energia 2030-as megvalósításához, és küldetésorientált megközelítésünk biztosítja, hogy képesek legyünk navigálni a globális nyomások és egyéni kereskedelmi döntések között a céljaink elérése érdekében” – mondta a szóvivő.

