Hírek,  Tech

Elton John bírálja a kormány AI szerzői jogi terveit

Sir Elton John a brit kormányt „abszolút veszteseknek” nevezte, és elmondta, hogy rendkívül árulónak érzi magát a technológiai cégek szerzői jogi törvények alóli mentességéről szóló tervek miatt. A hétvégén a Laura Kuenssberg által vezetett műsorban kifejtette, hogy ha a kormány továbbra is lehetővé teszi az AI cégek számára, hogy a művészek tartalmát díjazás nélkül használják fel, akkor „lopást, nagyszabású tolvajlást” követnek el. Az utóbbi hetekben a kormány elutasította a Lordok Házának javaslatait, amelyek arra kötelezték volna az AI cégeket, hogy nyilvánosságra hozzák, milyen anyagokat használnak programjaik fejlesztéséhez. Egy kormányzati szóvivő kijelentette, hogy „nincs olyan változtatás”, amit „figyelembe vennének a szerzői jogi törvényeken, hacsak teljesen meg nem győződnek arról, hogy azok a létrehozók számára működnek”.

A generatív AI programok hatalmas mennyiségű adatból – például szövegekből, képekből vagy zenéből – tanulnak, hogy új tartalmakat hozzanak létre, amelyek úgy tűnnek, mintha ember készítette volna őket. Sir Elton hangsúlyozta, hogy a legnagyobb veszélyt a fiatal művészek számára az jelenti, hogy „nincs meg a forrásuk … hogy harcoljanak a nagy technológiai cégekkel”. „Ez bűncselekmény, mert rendkívül árulónak érzem magam” – tette hozzá. A Lordok Háza szavazása során, amelyben a javaslatot 147 szavazattal támogatták, célja az volt, hogy átláthatósági követelményeket vezessenek be, amelyek biztosítják, hogy a szerzői jog tulajdonosainak engedélyt kell adniuk munkájuk felhasználására. A hét közepén azonban a Képviselőház képviselői elutasították ezt a változást, így a törvényjavaslat továbbra is ingadozik a két ház között, amíg nem találják meg a közös nevezőt.

Sir Elton figyelmeztetett, hogy a kormány azon az úton halad, hogy „megfosztja a fiatalokat örökségüktől és jövedelmüktől”, és hozzátette, hogy a kormány „abszolút vesztes”, amiért így döntöttek. Azt is mondta, hogy Keir Starmer miniszterelnöknek „észre kellene vennie a dolgokat”, míg Peter Kyle technológiai minisztert „kicsit hülyének” nevezte. Kifejezte, hogy ha a kormány nem változtat a tervein, akkor hajlandó bíróságra vinni az ügyet, mondván, hogy „harcolni fogunk, ameddig csak szükséges”.

A 78 éves énekessel egy színpadi szerző, James Graham is megszólalt, aki szerint a miniszterek „tudják, milyen fontos a kreativitás… de ami frusztráló, az az, hogy vagy közömbösek, vagy hajlandóak engedni a Silicon Valley technológiai milliárdosainak, hogy mindent elérjenek, amit akarnak”. A brit zenei ipar vezetője, Tom Kiehl elmondta, hogy a kormány „a szakadék szélén áll”, hogy feláldozza az ország zenei iparát „az amerikai alapú technológiai óriásokkal való barátkozás érdekében”. Hozzátette, hogy a miniszterelnök „nem árulhatja el” a következő generáció énekeseit, dalszerzőit és zenészeit, lehetővé téve, hogy a lélek nélküli AI botok kifosszák a munkájukat.

A Lordok Háza szavazása előtt Sir Elton több mint 400 brit zenésszel, íróval és művésszel együtt aláírt egy levelet, amelyben arra kérték a miniszterelnököt, hogy frissítse a szerzői jogi törvényeket úgy, hogy megvédje őket a mesterséges intelligenciától. Paul McCartney, a Beatles énekese, aki szintén aláírta a levelet, korábban azt mondta a BBC-nek, hogy fennáll a veszélye, hogy az AI egy „vadnyugatot” teremt, ahol a művészek szerzői jogait nem védik megfelelően. A kormány szóvivője jelezte, hogy szeretnék, ha az Egyesült Királyság kreatív ipara és az AI cégek „virágoznának”, ezért egy olyan intézkedéscsomagon dolgoznak, amely reményeik szerint mindkét szektornak kedvezni fog. Hozzátették, hogy „lényeges”, hogy a kormány foglalkozzon a javaslatokra érkezett válaszokkal, és hogy most kell elvégezniük a szükséges előkészületeket, miközben mérlegelik a következő lépéseket.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c8jg0348yvxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük