
Rejtélyes középkori temető felfedezése a repülőtér közelében
A Cardiff repülőtér közelében feltárt középkori temető felfedezése folyamatosan újabb rejtélyeket tár fel az archeológusok előtt. A helyszín, amely a 6. vagy 7. századra datálható, tavaly került napvilágra, és azóta számos csontvázat találtak, amelyek különös pozíciókban fekszenek, valamint váratlan tárgyakat rejtettek. A legújabb kutatások során kiderült, hogy a temetőben eltemetettek túlnyomó része nő, és bár csontjaik viseltesek, ami arra utal, hogy kemény fizikai munkát végeztek, ugyanakkor meglepő gazdagság és luxus jeleit is mutatják. Egy másik váratlan felfedezés egy nő volt, akit egy árokba dobtak, ami éles ellentétben áll a többi személy gondos temetésével. Andy Seaman, a Cardiffi Egyetem kutatója, aki a projektet vezeti, elmondta: „Minden alkalommal, amikor azt hisszük, hogy megértettünk valamit, valami újabb jelenik meg, és a kép egyre izgalmasabbá válik.”
A Fonmon kastély területén, egy látszólag közönséges mezőn fekvő temető körülbelül felét már feltárták. Eddig 39 felnőtt csontvázat találtak, amelyek a vastag mészkő aljzatába vájt sírokban fekszenek. A teljes elemzés még folyamatban van, de a kutatók úgy vélik, hogy a felnőttek közül csupán egy férfi található. Dr. Seaman arra is felhívta a figyelmet, hogy „nem teljesen biztos, mit jelent ez, lehet, hogy ez a közösség sajátossága, vagy lehet, hogy ez csupán egy temető egy szélesebb tájban, esetleg a temető más részein több férfi található.”
A kutatók két gyermek csontvázát is megtalálták, ami meglepően alacsony számnak számít a korabeli magas csecsemőhalandóság fényében. Az ő temetésük is érdekes jellemzőket mutat. Dr. Marion Shiner, a Cardiffi Egyetem archeológusa elmondta, hogy „a sírok betemetésére használt föld kissé eltér a felnőttek sírjaiban található földtől, sötétebb és organikusabb, tehát valószínű, hogy idő elteltével temették el a felnőtteket és a két gyermeket.”
A helyszínen talált tárgyak is hozzájárulnak a rejtélyekhez, hogy kik is voltak ezek az emberek. Kerámiadarabok és finom, gravírozott üvegtöredékek kerültek elő, amelyeket valószínűleg azok hoztak a temetőbe, akik látogatták a holtakat. Dr. Seaman kiemelte, hogy „az üveg ritka, és ahol megtalálható, ott jelentős státuszú helyszínek találhatók.” Az üveget valószínűleg a Levantéből, Egyiptom környékéről hozták, majd Dél-Franciaországban alakították edényekké, és valószínűleg borral együtt érkezett.
A temetkezési szokások is figyelemre méltóak, hiszen minden itt eltemetett személyt gondos odafigyeléssel temettek el, némelyeket vízszintesen, másokat összegömbölyödve helyeztek a sírokba, mindannyian keletről nyugatra nézve. A csapat még nem tudja, miért kezelték olyan eltérően azt a nőt, akit az árokba dobtak, de úgy vélik, hogy talán kitaszított vagy bűnöző lehetett. A nő csontjait a Cardiffi Egyetem laboratóriumába vitték, hogy többet megtudjanak róla. Dr. Katie Faillace, az oszteológus elmondta, hogy a nő valószínűleg a harmincas vagy negyvenes éveiben járt, csontváza gyógyult törést mutatott a karján, míg foga fertőzött volt, tályoggal, ami valószínűleg fájdalmas lehetett.
Tíz csontváz további részletes elemzés alatt áll, és az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a temetőben eltemetettek nem mind azonnali környékbeli lakosok, hanem Wales különböző részeiből és valószínűleg Dél-Anglia délnyugati részéről származnak. A DNS-elemzés további információkat adhat arról, hogy van-e bármilyen rokoni kapcsolat a temetettek között. A kutatók különösen érdeklődnek a csontvázak fogainak elemzése iránt, mivel a fogak növekedési módja egyedi nyilvántartást ad arról, hogy az egyén mit evett a szoptatás idejétől kezdve egészen a haláláig. Dr. Faillace szerint „nagyon következetes étrendet követtek, amely gazdag szénhidrátban volt, de nem sok húsban.” A romaiak távozása után viszont a halak jelei teljesen eltűntek az étrendből, ami a kutatók számára egy újabb rejtélyt jelent.
A feltárások ezen a nyáron folytatódnak, és az archeológusok elkezdik feltárni a temető másik felét is. Andy Seaman reméli, hogy választ tud adni a helyszín által felvetett kérdésekre. „Reméljük, hogy el tudjuk mesélni a temetőben található egyének történetét, de a tágabb közösségét is,” mondta. „Sok mindent tudunk a királyok és királynők életéről, de sokkal kevesebbet a hétköznapi emberekről. És soha nem volt lehetőségünk ennyire részletesen felfedezni egyetlen közösséget és az összes érdekes kapcsolódást.” Azonban jelenleg még sok megoldatlan ellentmondás marad.

