Gazdaság,  Hírek

Trump és Ramaphosa összecsapása Dél-Afrikában

Donald Trump politikai tevékenysége az Afrikaner szélsőjobboldali csoportok körében különösen kiemelkedő figyelmet kapott az utóbbi időszakban, miután nyíltan támadta Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnököt az Oval Office-ban. Az Afrikaner csoportok, köztük a Szolidaritás Mozgalom, az Egyesült Államokban lobbiztak az Trump-adminisztrációval, hogy felhívják a figyelmet Dél-Afrika súlyos problémáira. Az esemény után Ernst Roets, az Afrikaner jobboldal egyik vezető személyisége, kifejezte elismerését Trump iránt, mondván, hogy a jelenlegi amerikai elnök történelmet írt. Roets kiemelte, hogy Trump megmutatta a nagy nyilvánosságnak azokat a videókat, amelyekben Julius Malema, az ellenzéki politikai párt, az Economic Freedom Fighters (EFF) vezetője énekli a „Shoot the Boer” (Lőjétek a boert) című dalt, amelyet sokan rasszista felhanggal társítanak.

A Szolidaritás mozgalom vezetője, Jaco Kleynhans, még tovább ment és azt állította, hogy Trump Nobel-díjat érdemel azért, mert a farmgyilkosságok válságát a nemzetközi közélet napirendjére tette. Pieter du Toit, egy neves Afrikaner politikai elemző, úgy véli, hogy a Trump által tett megjegyzések annak a következményei, hogy hosszú hónapok és évek során a dél-afrikai aktivisták túloztak, és félrevezető információkat terjesztettek az amerikai jobboldalon. Du Toit elismerte, hogy Ramaphosa ügyesen kezelte a találkozót, mosolyogva reagált Trump feszültségeire.

Sokan azonban dühösek a szélsőjobboldali csoportokra, mivel úgy vélik, hogy azok nem mutattak patriotizmust azzal, hogy a Trump-adminisztrációt arra lobbizták, hogy keményebben lépjen fel Dél-Afrika ellen. Kritikusok rámutatnak arra, hogy Dél-Afrikában nemzeti egységkormány működik, amely 10 pártból áll, és célja az ország számos problémájának kezelése, beleértve a magas bűnözési rátát, amely minden rasszt és társadalmi osztályt érint, valamint a 32%-os munkanélküliségi rátát, amely leginkább a fekete embereket sújtja.

A találkozón Dél-Afrika „szivárványos nemzete” is megjelent, hiszen a kormánydelegáció tagjai között volt John Steenhuisen, Dél-Afrika legmagasabb rangú fehér politikusa, aki a Demokratikus Szövetség (DA) mezőgazdasági minisztere. Steenhuisen elismerte, hogy Dél-Afrikának „valódi biztonsági problémái” vannak, és hangsúlyozta, hogy a helyzet kezeléséhez több rendőri erőforrás szükséges. Ugyanakkor elutasította azt a nézetet, miszerint a fehér gazdák többsége elmenekülne az országból.

Trump videója tovább növelte az EFF párt politikai szerepét Dél-Afrikában, amikor bemutatta Malema éneklését. Az EFF a föld nacionalizálását szorgalmazza, és Malema gyakran énekli a vitatott dalt politikai rendezvényein. Trump a találkozón azt is megkérdezte, hogy miért nem léptek fel Malema ellen. A dal egykor az apartheid-ellenes mozgalom himnusza volt, de az Afrikaner lobbicsoportok próbálták betiltani. Dél-Afrika Legfelsőbb Bírósága azonban úgy határozott, hogy a „protest dalokat” nem kell szó szerint érteni.

Ramaphosa emlékeztette Trumpt, hogy Dél-Afrika demokrácia, és bár a kormány „teljes mértékben ellenzi” Malema kijelentéseit, az EFF-nek joga van létezni az alkotmány keretein belül. Az EFF a tavalyi parlamenti választások során a negyedik helyre esett vissza, és Ramaphosa nem kívánt politikai támogatást nyújtani Malemának azzal, hogy koalíciós kormányt alakítson vele. Steenhuisen elmondta Trumpnak, hogy a DA, mint középre húzódó párt, a kormányban maradt, hogy megakadályozza az EFF hatalomra jutását, és segítsen Dél-Afrika problémáinak megoldásában.

A politikai térben Ramaphosa és Steenhuisen a középúton állnak, míg az Afrikaner szélsőjobboldal és az EFF, valamint Jacob Zuma korábbi elnök uMkhonto weSizwe (A Nemzet Lándzsája) pártja a szélsőségek között helyezkednek el. Ramaphosa ígéretet tett arra, hogy az egységet fogja népszerűsíteni, Nelson Mandela nevét emlegetve, aki a faji megbékélés szimbóluma volt Dél-Afrikában az apartheid végén.

Néhány Afrikaner azonban úgy érzi, hogy nem tud tovább élni Dél-Afrikában, és Trump menekült státuszt ajánlott nekik. Eddig közel 60 Afrikanert telepítettek át az Egyesült Államokba. Trump támogatása lendületet adott a szélsőjobboldali csoportoknak, akik februárban a dél-afrikai Pretoria amerikai nagykövetsége előtt gyülekeztek, transzparensekkel, amelyek azt hirdették: „Tegyétek Dél-Afrikát ismét naggyá!” – amely Trump „Tegyétek Amerikát ismét naggyá!” szlogenjének átdolgozása.

Mzwanele Nyhontso, Dél-Afrika földreform-minisztere elismerte, hogy a találkozó „kényelmetlen volt nézni”. Hangsúlyozta, hogy Dél-Afrikában nincs népirtás, hanem bűnözés, ami sok embert érint. Nyhontso dicsérte Ramaphosát, hogy megőrizte a nyugalmát a Trump-féle támadások közepette, és hogy nem válaszolt harciasan. Az Afrikaner golfozók is részt vettek a találkozón, akik a hazafiságukat bizonyítva mutatták be Dél-afrikai útlevelüket.

A találkozón elhangzottak a vidéki területek súlyos problémái, ahol a fekete többség él. Zingiswa Losi, Dél-Afrika legnagyobb szakszervezetének elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy a vidéki területeken számos nő és idős ember szenved a bűnözéstől, és sürgette a delegációkat, hogy a kereskedelem révén foglalkoztatást teremtsenek. „A probléma Dél-Afrikában nem feltétlenül a rasszról szól, hanem a bűnözésről” – mondta, és ez egy olyan vélemény, amellyel a dél-afrikaiak többsége egyetértene.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz9yyd2epk2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük