Hírek,  Magazin

Új-zélandi dínó szobor vitát gerjeszt a Jurassic korszak körül

Új-Zéland középső részén, Taupō városában egy új, lenyűgöző műalkotás, a Boom Boom névre keresztelt, hét méter magas rozsdamentes acél dinoszaurusz-szobor telepítése óta heves vitákat váltott ki a helyiek körében. Az alkotás, amelyet a Taupō Szobor Alapítvány rendelt meg és a szlovén származású Gregor Kregar készített, már most is megosztja a közvéleményt. Kregar megjegyezte, hogy nem különösebben meglepő számára a szobor körüli felfordulás. „A szobrok néha megállítják az embereket a mindennapi interakcióikban a világgal” – mondta az Aucklandben élő művész a BBC-nek. „Nagyon nehéz gyűlölnöm egy dinoszaurusz szobrot.”

A Boom Boom megjelenése a közösségi médiában vegyes reakciókat váltott ki. Az egyik hozzászóló lelkesen azt írta, hogy „fantasztikus, hogy az emberek beszélgetnek a művészetről, szélesítve a diskurzust”, míg egy másik kritikus arra hívta fel a figyelmet, hogy a helyi adófizetők 100,000 dolláros közpénz-befektetése sokak szerint jobban elköltődhetett volna a közösség más területein. A Boom Boom finanszírozása 2018-ban zárult le, mielőtt a Taupō Kerületi Tanács adóemelései beütöttek volna, amelyek hasonlóak a helyi adókhoz.

A műalkotás néhány évnyi tárgyalás után, a múlt héten került véglegesen a parkba. Az alkotás kapcsán néhányan azt is kritizálták, hogy sincs kapcsolata Taupóval, amelyet a 2023-as Keep New Zealand Beautiful Awards keretében Új-Zéland legszebb városának választottak. Kregar azonban kiemelte, hogy a dinoszaurusz egy vulkáni kőzetre áll, amely a környék vulkáni történelmét idézi fel. Taupó-tó, amely után a város is nevét kapta, egy nagy kaldera, egy olyan vulkán, amely összeroskadt. Az utolsó kitörése körülbelül 1800 évvel ezelőtt történt.

A Boom Boom inspirációját a sauropodák, azaz a hosszú nyakú dinoszauruszok adják, amelyek paleontológusok szerint Új-Zélandon éltek. Ezek a fajok 66 millió évvel ezelőtt tűntek el, más nem madár dinoszauruszokkal együtt. Kregar véleménye szerint a szobor körüli élénk vita azt jelenti, hogy a Boom Boom végül megnyerheti a „gyűlölőket” is. „Ha kint van a szobor, reakciót vált ki, az emberek elkezdenek beleszeretni, és végül a helyi identitás részévé válik” – tette hozzá.

Kim Gillies, a Taupō Szobor Alapítvány titkára a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a Boom Boom megrendelése nem volt könnyed döntés, de azért választották, mert „segíthet a Taupó népszerűsítésében”. Gillies hozzátette, hogy a művészet terén „a biztonság egy kicsit unalmas, igaz?”

A Boom Boom szobor tehát nem csupán egy új szobor a tájban, hanem a közösség számára egy újfajta diskurzus kezdeményezése, amely arra ösztönzi az embereket, hogy beszéljenek a művészetről, az identitásról, és a közösségi értékekről. A szobor első látásra talán furcsának tűnhet, de ahogy a közönség egyre inkább megismeri és megszereti, úgy válik egyre inkább a helyi kultúra szerves részévé. A művészet ereje abban rejlik, hogy képes párbeszédet generálni, és új perspektívákat nyitni a közönség számára, akár a vita, akár a csodálat formájában. Ezért Boom Boom, a „dinoszaurusz”, könnyen a helyi identitás szimbólumává válhat, és élénk diskurzusokat generálhat Taupó jövőjéről.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g77x1m9mno

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük