Hírek,  Magazin

Veszélyeztetett axolotl visszatelepítése új reményt ad a ritka kétéltűnek

A világ egyik legveszélyeztetettebb kétéltűje, a különös, folyamatosan mosolygó mexikói axolotl, új életre kelt, miután mesterséges mocsarakban helyezték el őket – derítették ki tudósok egy friss kutatás során. Az axolotl, amelyet a kihalás szélére sodortak, a nemrégiben végzett kísérlet révén reményt adhat a faj hosszú távú jövőjére. A kutatók 18 fogságban nevelt axolotlt engedtek szabadon a Mexikóváros közelében helyreállított és mesterségesen létrehozott mocsarakban. A tudósok rádiós nyomkövetőket helyeztek az állatokra, és megállapították, hogy az axolotlák sikeresen túléltek és táplálkoztak mindkét helyszínen, sőt még gyarapodtak is a súlyukban.

A kutatás vezetője, Dr. Alejandra Ramos, a Baja California Autonóm Egyetem munkatársa, elmondta, hogy ez „lenyűgöző eredmény”, amely azt sugallja, hogy az axolotl visszatelepíthető a természetes élőhelyére. A Xochimilco vizei, amelyeket a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatok formáltak és hegyi forrásvíz öntözött, egykor tele voltak ezekkel a kétéltűekkel. Azonban Mexikóváros növekedésével, a városiasodás, a szennyezés és más nyomások miatt az axolotl a kihalás szélére került, és egyes becslések szerint a vadonban mindössze 50 példány maradt.

Dr. Luis Zambrano, a Mexikói Nemzeti Egyetem munkatársa, a kutatás másik vezetője így nyilatkozott: „Ha elveszítjük ezt a fajt, elveszítjük a mexikói identitásunk egy részét.” Az axolotl valóban ikonikus lény, mivel az azték legendák szerint egy isten szimbóluma, aki a szalamandra formájában jelenik meg – az azték tűz és villám istene, Xolotl, akit szalamandrává rejtőzködött.

Dr. Zambrano folytatta: „Ha sikerül helyreállítanunk ezt a mocsári élőhelyet és visszaállítanunk az axolotl populációját egy 20 milliós városban, úgy érzem, hogy reményünk van az emberiség számára.” A kutatók a helyi gazdákkal és önkéntesekkel közösen dolgoztak a mocsári „menedékek” létrehozásán az axolotlok számára. Természetes vízszűrő rendszereket telepítettek, hogy megtisztítsák a vizet. A tudósok végül két helyszínen engedték szabadon a fogságban nevelt állatokat – az egyik helyszín Xochimilco, míg a másik egy elhagyott kőfejtő, amely évtizedek alatt „mesterséges mocsárrá” alakult.

Minden állatot rádiós nyomkövetővel láttak el. „A lenyűgöző hír az, hogy mindannyian életben maradtak” – mondta Dr. Ramos a BBC Newsnak. „Sőt, azok, akiket újra elkaptunk, súlyt is gyarapodtak – tehát vadásznak.” A megfigyelések érdekes betekintéseket nyújtottak az axolotl viselkedésébe is. „Megállapítottuk, hogy egyesek a legtöbb időt egy másik egyed mellett töltik – mintha barátságokat alakítanának ki” – magyarázta Dr. Ramos.

Ironikus módon ezek a vonzó szalamandrák a világ laboratóriumaiban és házi akváriumaiban számos példányban megtalálhatók. A faj biológiailag lenyűgöző, mivel képes bármely testrészét regenerálni, amely megsérült vagy elveszett. Ezért folyamatban van a kutatás annak megértésére, hogy ez a képesség orvosi szempontból hasznosítható lenne-e. Azonban Mexikóváros zavaros mocsaraiban még sok munka vár rájuk, hogy megtisztítsák és helyreállítsák az élőhelyet, és esélyt adjanak a vadon élő axolotl számára a regenerálódásra.

Dr. Ramos hangsúlyozta: „Sok állat elveszíti az élőhelyét világszerte. A helyreállítási projektek nem könnyűek, de megvalósíthatók – csak sok emberre van szükség.” Kiemelte, hogy nem szükséges tudósnak lenni ahhoz, hogy bárki részt vehessen a munkában – mindenki segíthet a világ bármely részén.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm2xr2jzelyo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük