Gazdaság,  Hírek

Vészjelzés: Alacsony folyószint aggasztja a vízellátást

Az Egyesült Királyság folyói az utóbbi időszakban rendkívül alacsony vízszintet mutatnak, és a Centrum az Ökológiáért és Hidrológiáért (CEH) figyelmeztetése szerint ez a helyzet a következő három hónapban tovább romolhat. A szárazságra vonatkozó figyelmeztetés különösen aggasztó, hiszen az idei tavasz volt a legszárazabb Angliában 1961 óta, és az északi területek a legszárazabb évkezdetet élik át közel egy évszázada. A májusi hónapra szinte az egész Egyesült Királyságban alacsony vagy a normálisnál is alacsonyabb folyószintek várhatóak, kivéve Dél-Anglia nyugati részét és Dél-Wales-t.

Az Environment Agency, az Egyesült Királyság környezetvédelmi hatósága közepes szintű aszálykockázatra figyelmeztetett, és kihangsúlyozta, hogy a háztartásoknak fel kell készülniük vízkorlátozásokra. Mark Owen, az Angling Trust halászati vezetője és a Nemzeti Aszálycsoport tagja elmondta, hogy a következő 2-3 hét kulcsfontosságú lesz annak megállapításában, hogy az ország aszályos időszakba lép-e. Jelenleg még nem tapasztalunk aszályt, de a rendkívül száraz időjárás hatásai már most is érezhetők. Sok gazdálkodó kénytelen öntözni a terményeit, ahelyett, hogy a csapadékra támaszkodna, ami általában később szokott megtörténni az évben. Nick Deane, egy Norfolk-i termelő elmondta, hogy már márciusban el kellett kezdenie öntözni a földjeit. „Vízkorlátozásra kell szorítkoznunk, és meg kell határoznunk, hogy mely területeket öntözzük, hogy a növények tovább növekedhessenek” – nyilatkozta a BBC Newsnak. Deane figyelmeztetett, hogy ha a szárazság rendkívül hosszú ideig fennáll, az komoly problémákat okozhat a mezőgazdaságban, és több élelmiszert kell majd importálni.

Az idei száraz és napos időjárás következtében az Egyesült Királyság területén a tűzesetek száma jelentősen megnőtt, és a hatóságok már most is látják a következményeket. A legutolsó aszály 2022 júniusa és augusztusa között volt, amely a legforróbb nyárnak számít a 2018-as évvel együtt, és az ötödik legszárazabb nyár a 1890 óta eltelt időszakban. Akkor öt cég vízkorlátozásokat vezetett be, ami 19 millió embert érintett, és a vízi közlekedést is korlátozták. A szárazságot megelőzően hat hónapon keresztül rendkívül száraz időjárás volt tapasztalható. Azonban a 2024-es csapadékos nyár és a mérsékelt csapadékú tél azt jelenti, hogy a vízkészletek jelenleg jobban állnak, és a vízszolgáltatók nagyobb tartalékokkal rendelkeznek.

Ugyanakkor a tavaszi száraz időjárás kockázatokat is hordoz. Stephen Turner, a CEH hidrológusa szerint a korai száraz időjárás „potenciálisan nagyobb kockázatot jelenthet a vízkészletek számára az év későbbi szakaszában, különösen, ha a száraz időjárás folytatódik.” Richard Thompson, a Nemzeti Aszálycsoport elnöke múlt héten figyelmeztetett, hogy ha a száraz időjárás folytatódik, a vízszolgáltatóknak vízkorlátozásokat kell bevezetniük a készletek védelme érdekében. A legfontosabb kérdések jelenleg az, hogy mikor fog legközelebb esni az eső, és ha esik, mennyi csapadékra számíthatunk.

A különböző területeken a ivóvíz forrásai eltérőek, a földrajzi és geológiai viszonyoktól függően. Általánosságban elmondható, hogy Dél-Angliában hosszú időbe telik az aszály kialakulása, de a megszűnése is. Ennek oka, hogy sok csapadék a föld alatt lévő sziklákban tárolódik, és hosszú időbe telik, mire eljut a folyókba és a vízkészletekhez. Ezzel szemben Észak-Angliában a vízkészletek gyorsan csökkennek, mivel a tározók intenzívebben használatosak.

A vízszolgáltatók akkor vezetnek be vízkorlátozásokat, amikor a vízkészletek a területükön egy bizonyos szint alá csökkennek. Ha az aszályos körülmények súlyosbodnak, a kormány korlátozhatja a mezőgazdasági öntözést, csökkentheti a hajók mozgását a vízi utakon, és korlátozhatja a víz mennyiségét a nem alapvető üzletek, például autómosók számára. A legrosszabb esetben a háztartások és üzletek számára rendelkezésre álló vízmennyiség is korlátozásra kerülhet, de ilyen drámai lépésre 1976 óta nem volt példa.

A vízipar vezetői és a Nemzeti Gazdálkodói Szövetség (NFU) arra kérik a kormányt, hogy tegyen többet annak érdekében, hogy az Egyesült Királyság legszárazabb részein biztosított legyen a vízellátás a jövőbeli aszályok idején. A Water UK, amely a vízipart képviseli, új nemzeti vízhálózat létrehozását javasolja, amely csövek, csatornák és tározók rendszeréből állna, hogy a víz a legszárazabb területekre juthasson el. A gazdák azt is kérik, hogy a kormány nyújtson számukra több támogatást és csökkentse a tervezési bürokráciát saját tározók építéséhez. Deane és öt másik gazda, köztük gyümölcstermesztők, saját tározót építettek, amely négy évig tartott és több mint 1 millió fontba került. A csoport szerint ez a tározó létfontosságú volt, hiszen az idei száraz körülmények között a tárolt víz 15%-át már felhasználták. Ugyanakkor a tervezési engedélyek megszerzése költséges és nehéz feladat volt.

A kormány szóvivője elmondta, hogy dolgoznak a mezőgazdasági szektorral a vízellátás ellenálló képességének javításán, és több olyan gazdálkodói csoport létrehozását tervezik, akik együtt dolgozhatnak saját tározóik fejlesztésén. Hozzátette, hogy „több mint 104 milliárd fontnyi magánszektorbeli befektetést biztosítottak elengedhetetlen infrastruktúrák finanszírozására, beleértve kilenc új tározót, hogy biztosítsuk a jövőbeli vízellátást a gazdák számára.” A tartós száraz időjárás egy olyan jelenséghez kapcsolódik, amelyet „blokkoló magasságoknak” neveznek, amikor egy magasnyomású időjárási rendszer megakad. A tudósok még nem tudják, hogy ez a blokk kapcsolódik-e a klímaváltozáshoz. A globális felmelegedés várhatóan szélsőséges időjárási eseményeket eredményez világszerte. A jövőbeli klímánkk

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/crmkn7rjv7zo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük