
A dinoszauruszok tömegsírjának rejtélye a Halál Folyójánál
Alberta, Kanada zöldellő erdőségei alatt egy monumentális méretű tömegsír rejtőzik, amelyben több ezer dinoszaurusz maradványai találhatók. Ezek az állatok egy szörnyű katasztrófa következtében pusztultak el, egy olyan napon, amely örökre megváltoztatta a környék életét. A Pipestone Creek nevű területen, amelyet találóan „Halál folyójának” neveznek, paleontológusok egy csoportja gyűlt össze, hogy megfejtsenek egy 72 millió éves rejtélyt: vajon hogyan haltak meg ezek a dinoszauruszok?
A kutatás első lépése egy nehéz kalapács használata, amellyel feltörik a vastag kőréteget, ami a professzor, Emily Bamforth által vezetett ásatás célpontját fedi. Bamforth professzor a „paleo arany” kifejezést használja, hogy leírja azt, amit a csapat felfedni próbál. A föld és por rétegeinek eltávolítása után, fokozatosan feltárulnak a fosszilizálódott csontok. „Az ott egy nagy csomó csont, amit úgy gondolunk, hogy a csípő része” – mondja Bamforth, miközben hűséges kutyája, Aster figyel. Aster feladata, hogy ugasson, ha medvét észlel a közelben. „Itt vannak a hosszú, vékony csontok, ezek mind bordák. Ez pedig egy különleges darab – a lábujj csontja. Itt pedig van egy csont, aminek a funkcióját nem tudjuk – ez egy igazi Pipestone Creek-i rejtély.”
A BBC News is ellátogatott Pipestone Creek-be, hogy tanúja legyen ennek a prehistorikus temetkezési helynek, és lássa, hogyan rakják össze a kutatók a nyomokat. A területről már több ezer fosszília került elő, amelyek folyamatosan új felfedezéseket generálnak. A csontok mind a Pachyrhinosaurus nevű dinoszauruszhoz tartoznak. Ez a faj, valamint Bamforth professzor ásatása szerepet kap a BBC új, forradalmi sorozatában, a Walking With Dinosaursban, amely látványos effektekkel és tudománnyal kelti életre ezt a prehistorikus világot.
A késő kréta időszakban élt Pachyrhinosaurusok, amelyek körülbelül öt méter hosszúak és két tonnásak voltak, a Triceratops közeli rokonai. Nagy fejüket egy jellegzetes csonttömeg és három szarv díszítette. Megkülönböztető jellemzőjük a orron található kiemelkedés, amelyet „boss”-nak neveznek. Az ásatási szezon minden évben tavasz végén kezdődik és őszig tart. A csapat által vizsgált kis földdarabban rendkívül sűrűn helyezkednek el a fosszíliák; Bamforth professzor becslése szerint akár 300 csont is található egy négyzetméteren. A csapat eddig egy teniszpálya méretű területet ástak ki, de a csontok ágyazata egy kilométerrel a domboldalba nyúlik be.
„Ez elképesztő a sűrűsége szempontjából” – mondja a professzor. „Úgy hisszük, hogy ez Észak-Amerika egyik legnagyobb csontágyazata.” A paleontológusok úgy vélik, a dinoszauruszok egy hatalmas csorda tagjaiként migráltak együtt a délről északra, ahol a nyári időszakot töltötték. Az akkoriban melegebb klímájú terület gazdag növényzet borította, ami bőséges táplálékot biztosított a növényevő állatok számára.
Bamforth professzor hangsúlyozza, hogy egyetlen közösségről van szó, amely egyetlen faj példányait tartalmazza egy időpillanatban, és ez hatalmas mintát képvisel. Az ilyen jellegű felfedezések a fosszilis feljegyzésekben szinte soha nem fordulnak elő. A nyugat-albertai terület nemcsak a Pachyrhinosaurusnak adott otthont; még nagyobb dinoszauruszok is rótták ezt a földet. Két órás autóútra található a Deadfall Hills, ahova egy sűrű erdőn keresztül, egy gyors folyású folyón átkelve lehet eljutni.
Itt nem szükséges ásni; óriási csontok hevernek a parton, amelyeket a víz kimosta a sziklából. A paleontológus, Jackson Sweder különösen érdeklődik egy dinoszaurusz koponyájának tűnő darab iránt. „Amit itt találunk, az főként egy kacsacsőrű dinoszaurusz, az Edmontosaurus maradványa. Ha ez egy koponyacsont, akkor az egy nagy dinoszaurusz – valószínűleg 10 méter hosszú” – mondja Sweder. Az Edmontosaurus, mint növényevő, hasonlóan a Pachyrhinosaurushoz, az erdőkben élt, és segít a paleontológusoknak feltérképezni ezt az ősi tájat.
A Philip J Currie Dinoszaurusz Múzeum gyűjteményének vezetője, Sweder jelenleg egy 1,5 méter hosszú Pachyrhinosaurus koponyán dolgozik, amelyet „Nagy Sam”-nek neveztek el. Minden bizonnyal rengeteg munka vár rájuk, hiszen a Pipestone Creek-i felfedezés során még mindig sok rejtélyt kell megoldaniuk. A kutatók úgy vélik, hogy a dinoszauruszok egy szezonális migráció során valamilyen katasztrofális esemény áldozatai lettek, amely gyakorlatilag kiirtotta a csordát. A bizonyítékok alapján ez a katasztrófális esemény egy hirtelen áradás volt, amelyet a hegyek felett felhőszakadás idézett elő.
Bamforth professzor hangsúlyozza, hogy a Pachyrhinosaurusok nem tudtak gyorsan mozogni a nagy számuk miatt, és nem voltak jó úszók. A helyszínen talált kövek a gyorsan áramló víz örvényeit mutatják, ami mintha megfagyott lenne az időben. Ez a rémálom a dinoszauruszok számára azonban most a paleontológusok álma. Minden alkalommal, amikor visszatérnek, biztosak lehetnek abban, hogy csontokat találnak, és minden évben újabb felfedezéseket tesznek. Az új Walking With Dinosaurs sorozat május 25-én debütál a BBC One-on, amelyben az összes epizód elérhető lesz a BBC iPlayeren.

